2024. december 21., szombat

haj, haj

 ANNIYRA TÖRIK A HAJAM , HOGY LE KELL VÁGJAM (VAGY VÁGATNOM- hogy rátaláltam régi fodrászomra, aki egyetlen nap dolgozik is!)

a kérdés csak az, hogy mennyit! nagyon magasan töredezik :(

azért még meg szeretném tartani azt a hosszt, hogy össze lehessen fogni (fonni)

azt hiszem igy tiszta fehér lesz, de milyen silány a minősége, igy is, úgy is...

sötét volt és sok, mondta régi fodrásznőm, mielőtt őt dicsértem..(ő csinálta legjobb frizuráim)

ez is a múlt, de nem is festene jól (csak festve lehetne ) a ráncos arcomhoz a sötét szin

a természet szereti a harmóniát (én is :)



2024. december 20., péntek

békén hagyni

 LEGUTÓBB ARRÓL faggatott unokám, hogy milyen tanár voltam

kérdezte a szakom, illetve eztán rákérdezett hogy voltam e pl igazgatóhelyettes, vagy munkaközösségvezető (pluszként minimum:) (az osztályfönökség mintha kicsit imponált is volna neki...)

azt el is feledtem, hogy vagy egy évig (hiátuskitöltésül) mvez igen is,de élénken tiltakoztam, mer én óvakodtam mindig minden vezetőféle beosztástól )még az osztályfőnökséget is demokratikusan vittem a gyerekekre (diákönkormányzat!) hagyva szinte a (kézi) irányitást)

mert utáltam minden parancsolást, azt is ha nekem parancsolnak, de azt pláne hogy én parancsoljak másoknak

jut eszembe egyszer egy évig én voltam a kollégiumban a szobafőnök, (kész röhej!), de meggyőződésem hogy csak azért sózták rám a többek ezt a funkciót hogy békén legyenek hagyva (hát tőlem ugyan békén is voltak, ...)mert a korábbiak bizony nem ezt csinálták)

én persze , igen...

éltem és élni hagytam...békén hagytam


2024. december 19., csütörtök

GÓT-RENESZÁNSZ-BAROKK

 ez már a negyedi előadás, január 13-án lesz a következő (érjük meg!)

de egymásba mosódnak még mindig volt kis gótika... (nem szeretem)

s úgy látom előadónknak kedvence a gótika is

azaz az épületek, mint hallom, meg is simogatja őket, mert akkor igazán az övé(tényleg márvány-e)

már bőviben voltak bútorok is, ha a berendezések nem is bánnak gazdagon velük, az egyes bútordarabok igazán tetszetős, művészi alkotások! (diszes ládák!) (majd már szekrények is)

(a mi rokokó stilbútorunknak még nem láttam mását (14. Lajos korabeli szalon), bár az épületet igen, aminek hires ablakain egyszer régen a barátnőimmel mi is kihajoltunk : (fertődi Eszterházy kastély)


és látva a sok kivetitett helyszini fotózású épületképeket el is szontyolodtam kicsit, én ezeket nem láttam élő eredetiben, s már nem is fogom! :((nem érinthetem meg...) nade igy is élvezem:

, vetitővászonról, oldaltról:






 





Bár Temesvárra, a szomszédba (80km) elmehetnék, ha.. (invitálást is kaptunk)

ja, bocs, a kezdőképet ( a nekem különösképp emlékezetes és kedves Vizitációt- láttam  eredetiben a Galériában! (suttyomban le is fotóztam)

jut eszembe az előadó nem volt megelégedve a róla készített képekkel, igy azt mellőzöm, de a ruháját azért nem, mert az öltözéke mindig figyelemreméltó izléses-



ez a kabátka is különleges (ha nem is reneszánsz:)

s ha már fotó, a ktár által készitetten mosolygok,kivételesen, ami elismerést váltott ki többeknél


de hát ez is az előadás érdeme






2024. december 18., szerda

szimpla

 már másodjára jön a számra ez a "szimpla" szó a presszó kávé helyett.

(bár még időben visszakozok, az első szótag után. Hol járok én? a régmúltban...)


tomi

 



Tomi,

Túlértékelted ifjúkori verseimet
(Vagy én alul magam , már mindegy)
De lehet, hogy teljesítem kívánságodat.
ha (én) még élek - kiadom...magam...
lázas ifjúságunkat -
ahol találkozhattak
külön-szenvedélyeink.
azok is rokonok voltak.
s nem csak mi magunk.

Drága unokatestvérem!
Hát itt hagytál te is!
Nincs már ki szidjon s
dícsérjen....
Ifjúságunk már rég halott...






2024. december 17., kedd

Timi év végi jengája

 

📚 Turi Tímea, a Magvető főszerkesztője könyvekről és emlékezésről:
📚 Az év végi toronyépítésben az a legjobb, hogy számtalan emléket felidéz: ahogy Erdős Virág Eltérő tartalom című verseskötete naplószerű lenyomata az időnek, ilyen napló egy szerkesztőnek az év végi kupacra nézni. Az emlékek egész évben kísértettek: Szűcs Teri könyve a felejtésről, Kehlmann regénye a gyógyító társadalmi amnéziáról, Hodnebo az elfelejtett tudós nőkről, Krusovszky Dénes az önéletírás nehézségeiről mesélt,Grecsó Krisztián pedig arról, hogyan bővíthető ki az irodalom által a családi emlékezet az ősök emlékeire is. Arról nem is beszélve, mit tanultam idén Szvoren Edinától arról, amit az irodalomról tud, és Nádasdy Ádámtól, amit a nyelvről: csak el ne felejtsem.




GRATULÁLOK A CSUPA RAGYOGÓ KÖNYVHÖZ ÉS AZ EÉLSŐ POSZTHOZ.9

egy rendhagyó könyvbemutatóról

 elég élénken emlékszem a kb 20 év előtti szomorú és felkavaró esetre, amikor egy másfél éves kislány - meghalt - valószinű orvosi műhiba következteében, ez belenyugodhatatlan dolog, pláne az anya esetében, aki most sirta meg (Hanna-heg c) könyvében ezt és az ezt követő feléledését

u.i.csodaszerűen két hétre rá megfogant másik lánya...aki egyébként mostani könyve cimlap rajzát tervezte



döbbent csöndben zajlott le a rendhagyó könyvbemutató, ahol az anya beszélő partnere a nagyon empatikus Varga Márta volt, aki bár érdekes módon azt emlitette meg, hogy nem sirt a könyv olvasása közben, most többször is ezt tette...a nem-sirást a könyv életigenlésével magyarázta, mi áthatja, s valóban




egyébként a beszélgetés is a Kezdjetek el élni... dallal kezdődött...

a Délmagyarban egész oldalas irás jelent meg az eseményről SZabó Imre tollából, aki végig ott ült az első sorban (egyébként nem szokása végig jelen lenni eseményeken)




VÉSZKIJÁRAT 2023 DEC 17

 

MOST ... LÁTOM CSAK

2024. december 15., vasárnap

fiatal életek indulója

 📚 Turi Tímea (szerk.): Fiatal életek indulója


📚 Hogyan tudunk elindulni a felnőtt életben? A kötet klasszikus és kortárs irodalmi szövegek válogatásával kínálja a fogódzókat egy izgalmas és ingoványos időszakban, a kapunyitás idején. József Attila, Radnóti, Kosztolányi éppúgy szerepel a könyvben, mint kortársaink legjobbjai, Tóth Krisztina, Szabó T. Anna, Varró Dániel, Rakovszky Zsuzsa, Nádasdy Ádám.
A képeket Turi Lilla, több díjat elnyert fiatal illusztrátor rajzolta.
A kötetet ballagásra ajánljuk.

#amagvetőünnepikalendáriuma







SZEMÉLYES utószó!

József Attila ünnepségünk volt a Hagymaházban) azon ugyebár a zenekarban játszottam, hegedültem, mint minden gimi ünnepségen,  a koncertmesteri helyen, és szavaltam József Attila Hazám cimű költeményét..

Ugyanezen a napon volt a főtéri József Attila szobor avatása (azóta már jogos , megjósolt helyére került, a gimi elé)...




Utolsó óránk magyar óra volt, s ezt a verset , A fiatal életek indulóját, P M osztálytársnőmnek adta jobb híján a magyar tanárnőm, és egész órán hagyta , hogy tanulja-gyakorolja

de óra végén, mikor kikérdezte volna, sehogy sem  volt megelégedve vele, igy rám fanyalodott (én az örök Jolly Joker), hogy majd én elmondom (mit neke a Hazám is...) meg hiába nem én tölthettem el vele az órát

igy maradt az ebédre szánt idő, amikor is anyu hiába kínálgatta a finom húslevesét otthon , egy kanálnyi nem ment le a torkomon

de a szavalat(ok) remekül lementek... ("művészi "átéléssel és kitűnő technikával", ahogy megjelent PZ újságiró tollából  az ujságban)

csak anyunak rosszul esett hogy B L tanárúr, aki háta mögött ült a hagymaházi nézőtéren, mikor a függöny elé léptem a Hazámmal, megjegyezte, hogy na már megint a Gonda....

Hát igen a mindig beugró Jolly Joker, (nem jókedvében, s nem önszántából) (de odaadással, lelkesen...mint egy "küzdelemre fölkent dalia"

---

na így esett,  rég volt ...de igaz volt...több mint 60 éve már

amúgy a vers persze örökérvényű, jó a mostani ifjúságnak is, lányom,  a könyv szerkesztője, nem tudom ismeri - e az én történetemet róla...(?)

de mindig a fiatalok az "Élet fiai"! József Attila  17 éves volt, amikor irta, kb mint én, amikor szavaltam... szobra mellett...


FIATAL ÉLETEK INDULÓJA
 
Apáink mindig robotoltak,
Hogy lenne enni kevés kenyerünk,
Bús kedvvel, daccal, de dologban voltak,
Az isten se törődött velünk.
 
De fölnőttünk már valahára,
Kik nem tudjuk, mi az vígan élni,
És mostan vashittel, jó bátorsággal
Sorsunk akarjuk fölcserélni.
 
Tudjuk, apánkkal gyávák voltunk,
Nem volt jogunk se, csak igazságunk.
Most nincs, ki megállat az élet-úton,
De, ha akad, nyakára hágunk.
 
Mi vagyunk az Élet fiai,
A küzdelemre fölkent daliák,
Megmozdulunk, hejh, összeroppan akkor
Alattunk ez a régi világ!
 
1922. júl.-aug.

kort feledni

 Egyetlen dolgot szeretnék feledni: .

Csak az időtlenségben lebegni
Es lenni, tenni, lenni. tenni, lenni....

2024. december 14., szombat

meglepik

 ..de jó!

vásárlás után , mikor elpakolom az árucikkeket (vannak bőven,be kell tuszkolnom a nylontáskámba, néha kettőbe is), mindig a retikülömbe csúsztatok egy kis lapos csokidobozt, ott is elfér...

amiről aztán megfeledkezem, de mindig  - nagy örömömre váratlanul , retikülrendezés közben , rátalálok!

micsoda meglepetés!

soha jobb csokit, mint ilyenkor..




újabb "hirek" Gutmanékról

 (vagy Guttmann vagy Gutmann később nagyapám részéről ) Gonda...

Nos lázasan pótlom főleg a Family search segítségével (minek anyakönyveit végre fel tudom kutatni, hébe-hóba legalábbis) a Gonda ősöket is (folyamatosan)

nagybátyámtól tudom (bár akkoriban, 20 évesen még nem is igen érdekeltek a felmenők?) hogy eredetileg nem is sátoraljaújhelyiek voltunk, hanem még följebbről, Kárpátaljáról jöttünk.. (ezért is olvasta tán a Kárpáti rapszódiát Illés Bélától, ...?) (Keleti Lászlótól kölcsönözve?) a pontos helységnévre nem emlékszem, tán nem is hangzott el, de most rábukkantam, dédapám egyik lánya születési anyakönyvi kivonatában, apja születési helye megnevezésekor, méghozzá:

NAGYKAPOS (v Nagy Kapos)

ra




 

 sose hallottam róla, de valóban feljebb van, most már Szlovákia is (érdekes hogy anyai ágam anyai része (Bakok) is odavalók, bár Szlovákia más vidékére...(Nyitra megye)

valószinú , hogy késöbb költözhettek a nagyobb Sátoraljaújhelyre, mert ott nem találom egyik dédszülőm születési anyakönyvi kivonatát sem  (nyilván) de házassági anyakönyvi kivonatukat se, sőt az első két gyerek születési anyakönyvi kivonatára se bukkantam...(a hatból) (de nagyapám már Sátoraljaújhelyen született 1867-ben...(ő volt a harmadik szülött)

az is kiderült az anyakönyvekből, hogy pontos foglakozása a kocsmáros mellett nagyapámnak önálló BORKERESKEDŐ volt (mint azon a (bortermő) vidéken sokaknak)

--

az is kiderült (újra) hogy nagyapám a Jenő névhasználat előtt a JÓNÁS névre hallgatott (jut eszembe a cet..., meg a prófétaság, mit nem vállalnak aztán meg mégis)

fel van tüntetve az anyakönyvben a Gondára magyarositás is 1895?)


no meg a teljes születési dátum, 1867. április 13!




a névvel kapcsolatban érdekesség, hogy egyik lánytestvére Charlotte-ként van feltüntetve az eredeti anyakönyvben, de később Ottiliára változtatta! s ez az Ottilia 80 évet élt, és a születésem évében halt meg (1943-ban ) emlőrákban)




amúgy van egy Sarolta nevű nővére is (lányom megjegyezte milyen szép magyaros név) (bár jobban megnézve ott van utána zárójelben héber hangzású változata Chifre?)





de van Mózes is, végre egy bibliai név...


még mindig nem jutottam följebb az ükszülőkhoz

bár nyomon  vagyok, egyik anyakönyvi kivonatban (épp nagyapáméban!)  látom a Sam Gutman megnevezést, aki ükapám lehet...



van egy érdekes foglalkozású testvér is: Izidor képügynök! (Budapesten a Szondy utcában)

a Bertának viszont férje Klein Ábris, ugyancsak borkereskedő mint az apósa...


haladok ((?) , de fölöttébb lassan , döccenőkkel...




2024. december 13., péntek

mi vagyunk...? kik vagyunk ? (én nem! :)

 ...Azahriah

de ki is ő?!

feltétlenül meg akartam nézni a filmet, na nem mintha rajongó lennék, csak izgat a siker , a népszerűség, mikéntje, titka..izgat a ma, hogy ma mi az? na meg a film címében ez a "mi" is (én is? na nem!)

a  "jelenségnek" először keleties hangzású nevével találkoztam , pedig milyen egyszerű is, az igazi neve, most látom: BAUKO Attila)

aztán ez a tripla Puskás arénás koncert ejtett csodálkozásba, ez az őrület...

a zenéjét, dalait alig hallottam, alig ismertem

idétlennek érzem a hangját (bár van benne valami megejtő, természetes  dallamosság) , a szövegi követhetetlennek, a prozódiról nem is beszélve (ámbár ez az ő reppes(?) stilusában már -már általános sőt divatelemnek is mondható)

(Koncz Zsuzsa nagyképű fridis nyilatkozatával végképp nem értek egyet, ahol a csipkés kombinék stilusához hasonlitotta)

nem ez egész más, új - egyébként nyilván egyik sem az én világom

viszont? szintén egy Fridi podcastban, meglepően intelligensen nyilatkozott a fiú, ami fölkeltette az érdeklődésem iránta

viszont a  filmben ennek az intelligenciának csak töredékes nyomait véltem felfedezni! (még a nyelvhelyességi, nyelvhasználati hibáit is érintve! mert voltak, bőven)

Node ebben a korban még művelődni kéne, nem visszavonulásról beszélni 22 évesen.. 8vö Tóth Andi!)

***

a film fura volt, definiálhatatlan, doku vagy játékfilm? (egyik se) film a filmben, ahol jelen vannak , láthatóak a producerek, menegerek is (Lévai Balázs pl ... egyenesen az ő filmjeként aposztrofálta lányom, mikor mondtam , hogy megyek erre a filmre - micsoda irodalmi múltja is volt neki!)

Sajnálatosan egy producer a forgatás közben el is húnyt, betétként emlékeztek rá


Néha amúgy úgy tűnt, hogy mások csinálják  meg , legalább is a siker külsőleges részét,

igy a "mi" indokolt is, rájuk értve, nomeg a közönségre, ami nélkül nincs semmi (és senki)

a fiktiv alteragól nem is beszélve (kinek elég értelmetlen  a szerepeltetése)

Nekem Azhariah  egyébként nagyon idétlennek tűnt, többnyire és modorosnak.

Ja és ami a dalait illeti, szinte mintha midig ugyanazt az egy dalt énekelné!


A nyitó és a zárókép viszont emlékezetes marad...és sokatmondó, rejtetten

Az arénát felülről látjuk, meglepően kicsinek, a légifelvételen, de a teteje nyitott

mintha a rabság helye lenne, azzal a kis égre nyitott nyilással...

a végén meg (a koncertet közvetlenül megelőzve) Azhariach  baktat, nehéz léptekkel, egy pincecszerű alacsony de hosszú alagútban, s ólomlábakkal megy föl a lépcsőn, a színpadra,

s ott mesterkélten, felemeli, széttárja karjait... hú de "megcsináltan" (korábban beszélt is róla...

mielőtt a koncert elkezdődne, vége a filmnek

elég is volt...















2024. december 12., csütörtök

jahrzeit,hamvasztással

 U P új kötő a láthatáron, eddig inkognitóban, de most ledobta..

azt tudtam , hogy a lányom egyik kedvenc kortársköltője , fel is rakta egy versét

most én ide részben az övét... Jahrzeit a cime

Nem lep meg a zsidó téma, apja az, és ő is szokott megjelenni a bet orimban...de úgy tűnik még nem nagyon járatos a zsidó dolgokban, (bár rabbi vőm foglalkozik vele (is) vagy?

ime egy részlet


....a napok eltelnek
a hetek váltják egymást
Facebookon megjelenő temetési értesítők
vízsugárral kilövellt hamvak
a hallotti torl
maradékát evő
TV-zajos öregek
keretezik az áldást
a várakozó férfiaknak
hogy megadatik a dicsőség
lesz ki tartsa a jahrzeitot
lesz ki mondja a kadist
remegő hangon
az udvariasságból egybegyűltek előtt
megismételhetetlen jelentéktelenségben. ..."

engem nagyon zavar a vizsugárral kilövelt hamvak sor.  
A zsidó vallás tiltja a hamvasztást! 
régi a hagyomány
de a holokauszt óta 
többszörös blaszfémia

nem is értem
rabbi vőm
átnézte a verset
zsidó szempontból
s jóvá hagyta
de azt mondta ez vers
pedig mégis csak zavarta
duplán nem értem

engem mindenhogy zavar




adventi koncert

jóval előbb megyek a katolikus templomba a városi vegyeskar és zenekar koncertjére, de már alig jut hely



joggal, fantasztikusan énekelnek, telten, tömören, s persze tisztán, jól áll nekik a zenekari kiséret

sajna ide  nem tudok feltenni zenei izelitőt, mit a fb-ra, de csodás (nem birtam ki, hogy 3 részletet legalább ne vegyek fel- pedig spórolnom kéne a tárhellyel a mobilon)

a koncert kifogástalan volt

a keretét nem szerettem

a papi bevezetőt (bár most rövid volt s nagy része egy kortárs vers volt a csendről, de a végén a végeláthatatlan köszönések, köszöntések csokorátnyújtások...  nekem kicsit sok(k) volt


inkább énekeltünk volna még (volt  3 dal közös éneklésre, bár kevesen énekeltünk a közönségből, nem csoda, ilyen kóruson csak rontani lehet!)



(csak ez a narráció, csak ezt tudnám feldni .Bakkal!!!)

2024. december 11., szerda

MAKÓI HANUKA 2023 DEC

 


családfabővülés...Guttmannék

 nagy meglepetés ért a levéltárban hosszas meddő keresgélés után, épp azon bosszankodtam, hogy mennyi névegyezés van ami gátolja is a kutatást, lám pl itt van egy Guttmann Károly akinek ugyanugy Rottenberg Amália a felesége mint az én dé apámnak, de nyilván csak névrokonok, duplán, hiszen mit keresne itt ?!ez a Klein Ábrisné, Berta mellettük?!

mikor is kiderült, hogy dehát ez az én dédapám meg a dédanyám, hiszen ott van nagyapám dr Gpnda Jenő 1867 neve is, (ekkor már magyarositotta)  mint tanu, a huga házassági anyakönyvi kivonatán

napersze, hiszen nagyapámnak voltak testvérei is 

egy közülük ez a Berta  1874 (Klein Ábrisné)

de ott a többi is : Mózes 1860, meghalt 1909 , 49 évesen)  Izidor 1878, (meghalt 1935 febr. 19, 57 évesen, főverőérelégtelenségben) képügynök) (felesége 35-től Spitzer Fanni)  Sarolta 1873 dec , Charlotte, Ottilia 1863márc 4- meghalt 1943 szept2-án 80 évesen (amikor én születtem) 






csak sajnos fölfelé nem tudok elmozdulni! dédszüleim fölé! de ez is "gazdagodás"

ősök

 BÁRÁNY - GUTTMANN


Bárány Salamon ismert adatait, hátha továbbjutunk 


Bonyhádon született
Apja Bárány Mózes
Anyja Guttmann Lenóra

Felesége Ungár Irén (Bárány) Ő Aradon született, 1858-ban (meghalt 1919 május 17 68évesen)
házasságkötés: 1876 június 4 B.S: kereskedő Bonyhád!
(feleség anyja Bak Mária Szeged)

a házassági anyakönyvön feltüntetve Bárány LIPÓT (Zombor) (fia Leopold, gabonakereskedők)(Salamon dédapám meg  akkoriban már a közelben Bácsföldváron, nem tudom, hogy kerültek ide Bonyhádról, de rendszeresen küldenek adományokat Bonyhádra a rabbi révén) őt már Bácsföldvárról hivták Szegedre, ahol egy cégnél dolgozott főpénztárnok 55 évig....(az Eisenstadter és tsai cég 55 éven át volt érdemes tisztviselője 

Bárány Salamon meghalt 1824-ben november 18-án  Szegeden este 6-kor 80 évesen végelgyengülésben(!)

(gyermekeik Bárány István. Bárány Mária,(Löwinger Miksáné, Bárány Erzsébet(Grósz Jenőné), Bárány Aranka(Vermes Ignácné)

Talán ennyi(egyelőre) elég, feljebb szeretnék jutni az ő eleihez...
Bonyhádon kéne kutakodni, tehát Tolna megyében...


******

GUTTMANN - ROTTENBERG      


Apám apja: dr Gonda Jenő, de Guttmannként született Jonas vagy Eugen?
apja : Carl Guttmann 
anyja  Máli Rottenberg (sic)
Sátorlajaújhely
azt is tudom az összeszámláláskor 1869- bérelt kocsmája  Teleky utca (710, (előtte a rabbi háza 709), ma íVasváry Pál utca)

ők nem ott születhettek, mintha mondta volna a nagybátyám, hogy feljebbről jöttek
a dédanyám még élt 1904-ben, mert nagyapám házassági anyakönyvében még úgy szerepel a neve, dédapám akkor már néhaiként
 (egyébként apám utána kaphatta 1907ben a Károly utónevet)

---

BARBER (FRIEDMANN)- MORGENSTERN 


apám anyja Barber Franciska, sz 1875 junius 3, bába: Hesz Borbála, lakás Budapest Dohány u 8 (házasságkötése előtt Kertész u 46 amúgy)
meghalt 1961 junius

és az ó apja Barber Sámuel) (Samu) sz 1849 okt 30.,  Ő Rákoskeresztúron   van eltemetve, lehet h ott is született (ez ma Budapest!) ingatlanügynök(ök nesztora)
az ő szüleinek csak a nevét tudom:  ) (apja: Barber Henrik, anyja Friedmann Saly (?)
(bába Adler Julia, körülmetélő Mühlberg Ignác, H tanu Friedmann Bernárd 
meghalt 87 éves korában (1936?)

apai nagyanyám anyja, tehát dédanyám : Morgenstern Julia,  A házassági anyakönyvben szerepel tanukánt Morgensern Lajos, akinek divatárú üzlete volt) találtam még egy gyászjelentésen Morgenstern Zsigmondot, aki hitk elnök volt, van még M. Jakab. M,. Henrik, M. Hanni, M. Samu, M. Dezső  és a már említett Lajos
Nyíregyházán van egy műemlék ház , ami a Morgenstern Dezsőé volt, (ma a görögkeleti ortodox egyházé!) (Széchenyi u 5, Bessenyei tér sarok) (M.D. virilista, 1908-ban) ((Felesége Engel Emma (1971-1956) (meg a Kozma utcai temetőben nyugszik (738/34  )

jut eszembe nagyapa Dr Gonda Jenő, házassági tanúja Guttmann Henrik is nyiregyházi!


****

LÖWINGER-ROSENGELD

úgy gondoltam, ha már lúd (családfa)  legyen kövér, még kövérebb, anyám apai ágáról lenne most szó:

apja Löwinger Miksa szülei:

(nagy)apa: Löwinger Salamon
(nagy)anya Rosenfeld Josefa

Bácsmartonoson éltek, mielőtt Szegedre költöztek. a Laudon (ma Mikszáth K.) utcába
Szabadkán volt az esküvőjük, 1853. junius 21-én

Löwinger Salamon meghalt 86 éves korában, Szegeden1906 julius 5-én, házasságának 54. évében

felesége Rosenfeld Josefa Bajára ment meghalni... 90. éves korában, 1924-ben

az ő apja: Rosenfeld Lajos még jelen volt 92 évesen lánya aranylakodalmán 1903-ban,  a szegedi zsinagógában (mit akkor avattak)

előre is köszönöm, a többivel, együtt, remélem tudunk előbbre haladni!  juli

U.i. Löwinger Salamon dédapámnak sok testvére, és rengeteg gyermeke volt...az ő adataik (is) megvannak, lehet, hogy elküldöm (csak már beléjük gabalyodtam a leirásban ) jobb igy különválasztva... meg az egyenes ág (a függőleges) fontosabb is! tehát déd-, ükszülőktől fölfelé...de lehet, hogy segíthetne a vízszintes is!





apám és Kant meg a hit

 apám szerette Kantot

hihetett  mégis csak

Istenben

a Ding an Sichben

biztos

2024. december 10., kedd