kiskoromtól tudom, anyu mondta, hogy a Bartos Gyula Kossuth dijas szinész rokonunk volt (valamilyen nagybácsi) (büszke is voltam rá, mert az irodalmi olvasókönyvünkben Moliere Fösvényeként szerepelt :)
később az is kiderült egy félfüllel hallott szegedi hitk-i beszélgetésből, (akkor volt a zsinagóga 100 éves jubileuma) hogy Janikovszki Évának is nagybátyja a szinész... rokon (persze , Bartos Lipót könyvkereskedő a nagyapja)
...
de nem találtam adatokat róluk (ez a Bárány vonal, nagyanyám apai ága)
tegnap egész véletlen egy 1942-es izr hitk listán megtaláltam Bartos Mór épitész nevét...
s mellette a lakcimet... Fekete sas utca 22....
azonos Aranka nénim (Bárány nagymamám testvére ) lakhelyével!
no csak, ez nem lehet véletlen...
családi fészek lehetett...
(az más kérdés, hogy Aranka nénit már társbérletbe kényszeritették az akkori törvények! később meg az ablakkilincs lett a végzete:(
Úgy emlékszem, Máriskóék is ebben a házban laktak.
VálaszTörlésugyanebben?! Aranka néni a kiugró ablakok mögött (közel volt a konzi, ahova mindig benézett (meglátogazott) (egy Sportszelettel) mig bejértam oda...
VálaszTörlésegyébként találtam további érdekes adalékokat s képeket a" házról" azaz a palotáról . u.i "Keleti palota" volt az eredeti neve!
TörlésKeleti? Az építész nevéről? Milyen lassan vész homályba a régi Szeged. Jó, hogy mindennek utána tudsz nézni.
VálaszTörlésNEM TUDNI HONNAN, a kovácsolt vas kaput mindenesetre más csinálta, majd még visszaétérek ,mert gyönyörű belső képeket találtam! :) (a ház több mint 100 éves!)
Törlésmár Bárány Salamon dédapám (Aranka néni és nagyanyám apja) is ott lakott, onnan temették, az volt a "gyászház"...
VálaszTörlés