2026. június 22., hétfő

junius 20

 múzeumi éj van, de csak egy programon veszek részt, a Kallós Z kiállitáson kis forgatós táncosokkal tarkitva

aztán vacillálok , 7re szinházjegyem van félre téve menjek-e, de olyan bizonytalan minden, itt , most., értéktárak...de a vetités nem is tudom hol, hogy , jelzem SZ ZS-nek a múzeumigazgatónak, h valószinű elmegyek a szinházba inkább... nem esik neki jól, főleg az hogy junius 20ra tesz a Hagymahz egy szinházi előadást 

junius 20? no, nekem ez anyu születésnapját jelenti, mondom is

a mellette ülő tévéignő meg is kérdi hány éves (lenne), hirtelen nem is tudom, számszerint .de azt igen, hogy 120 még nem és igy szoktuk mondani bis 120...tehát ez szerint még élhetne is....

aztán utána számolok,. 118!i

(hát éppenséggel szinházba se kéne mennem!)

most van a leghosszabb éjszaka! ez stimmel....




2026. június 21., vasárnap

Timi verse a Litera-turán


 



VERS

Túri Tímea
Ezen a képen nincsenek apák
Ezen a képen csak nők hunyorognak,
kezükben kisbabák, a férfiak dolgoznak,
harcolnak, vagy csak éppen ők készítették
ezt a képet. A tavasz első napja van a téren,
és ezt a tavaszt most mindenki nagyon akarja.
Az anyák itt a téren nem tudják egymás nevét,
de mindent tudnak a másik gyerekéről:
hogy hányszor alszanak, és hol tartanak
a hozzátáplálásban. Ezen a képen béke van.
Neked sincs miért félned, mert itt vagy,
és a kép a kezedben: nézd, a kisbabák fel
fognak nőni. Ahogy te is felnőttél,
és ezért tudod, hogy a legtöbb, amit tehetsz,
hogy megkönnyíted nekik, hogy majd elhagyjanak.
*
TURI TÍMEA (Makó, 1984. október 4.) magyar költő, író, újságíró.

NEM VALAMI TÁJÉKOZOTT A lITERA-TURA, T. MÁR SOKKAL INKÁBB FŐSZERKESZTŐ MINT ÜJSÁGIRÓ PL :) és a vers fölé se hosszú úval kéne irni a vezetéknevét

A VERS TÖBB ÉVES ÉS AZ iRODALMI jELEN A FORRÁS

és lassan felnő az unokám :) (és igen, máris 13 és fél évesen nagyon önálló... s ez nem is lehet véletlen, fentiek szerint)

A VERS VALÓSZINŰ napi AKTAULITÁSA MIATT KERÜLT FEL - MERTHOGY APÁK NAPJA VAN

Szabados Árpád monumentális gyerekképei

 már a kiállitásmegnyitó előtti nap láthattam Sz Á óriásképeit, melyeket a Magyar Nemzeti Bank jóvoltából idéntől birtokolhat a múzeumunk




be kell vallanom, nem nyerte el a tetszésemet, meg le is kötötte  a zenepróba, illetve a rendetlenségtől, a sok széktől, gyerektől, hangzavartól is nem tudhattak érvényesülni

most kimentem az erkélyre is,  és onnan benézve elámultam

sőt már bent is a két sor székberendezés mellett

hiába... túl nagyok ezek a képek, kell hozzájuk a nagy szabad tér...



olybá tűntek mint a gyerekalkotások





de hát SZ A  - ha jól emlékszem - foglalkozott gyerekek képzőművészeti fejlesztésével. Valószinűleg hathattak egymásra, jó estben oda-vissza

később ezt meg is erősitette König emeritus rektor a GYIK műhellyel





makói vonatkozása is van a legelső grafikai művésztelepünk tagjaként 

lehet h a kiállitásnyitó emberünk se nagyon volt megelégedve e  képekkel, bár nyilván nem mondta

de azt kihangsúlyozta, hogy ezek csak mozzanatok a nagy  életmű- folyamban

és tájékozódjunk (jobb hiján neten..egyéb műveiről is főleg a rajzait dicsérte (az én emlékezetemben is ezek motoszkálnak)



a megnyitóbeszédből amúgy sajnos nem sokat láttam - hallottam elállták a kilátásomat.,,

a képeket még megnéztem,de nem feledkeztem meg a finom pogácsáról sem

s még időben elviharzottam, nehogy túl egyem magam belőle...(de azért egy pár beszélgetésre , eszmecserére is volt alkalmam - az is kell....




Timi könyvhete pár plusz képen

 Timi ki se látszott a könyvhéten (a könyvekből)

találtam még néhény képet a neten róla (is)

lám:










műzli kis fúvószenével

 elsőnek értem jókorán a ktárba, bepakoltam törzshelyemre a táskám és kimentem a kiállitóterembe, ahol próba zajlott a későbbi fúvós zeneiskolai koncertre, piciktól kicsikig,  no volt egy-két kamasz is...

meglepett, hogy milyen szépen, tisztán játszottak, szinte mind, s milyen kedves, figyelmes hozzáértéssel instruálta néha őket tanárnőjük, aki kisért is zongorán...

annyira belefeledkeztem az élménybe, hogy le is késtem a műzlimet, már tele volt a terem, de szerencsére a helyem üresen maradt...






ételekről volt szó, most magnézium után főleg a Kalciumokról...de a lényeg itt is a MOZGÁS volt.

aero, tehát levegőn (de ez nyitott ablak vagy az erkély is lehet (hallom , igaz-e? hogy a covid alatt valaki lefutotta a maratonit...itt... vajon hány napig, és nem szédült?)

no, magas a Ca tartalma a hüvelyeseknek, bab, borsó, magvak, (dió, mogyoró, szezám), alma, (jól mossuk meg, szappannal(?) tojás

calcividet ajánlja J.. egy időben szedtem, majd visszatérek, mert most Béres óriási tablettám van otthon, amit nem szeretek (tudok) nyeldesni


ebből hetente 4-5 elég, bő vizzel, . és séta előtt, mert igy jobb a beépülése

no és a tejtermékek mégis csak

(kár hogy nem birom a tejet(?)


a szénsavtól itt is jobb óvakodni, mert rontja a beépülést

erős fűszereket se fogyasszunk!


rákérdeztem, h ugye csontritkulásra jó a Ca. IGEN! De a porcoknak is...annak épitőanyaga, meg az izomzatnak

ja, és Ca bevétel körül egy óráig ne vegyünk be semmi mást



és a görögdinnye is Ca t tartalmaz


..

szó  volt még a káliumról

ami jó a szivizomzatra (csak túlzásba nem jó vinni, bár az élelemben nincs túlzás, viszont mikor a terhességem elején infuzióban azt adták, rosszul állitották be, túl gyorsan csöpögött belém, rosszul lettem, ha Kné nem szól egy ápolónak nem is tudom mi lett volna velem (velünk!) - örök hála neki)


banánon kivül a paradicsomban is van kálium!

fügében , datolyába (jutott eszembe nagyanyám Hollandiából küldött finom préselt datolyái dobozokban!)

ja, és még a császárszalonnában is van kálium- anyu hogy szerette!

és egyáltalán módjával de hasznos az állati zsir! nem csak a növényi olajat kéne használni


--- végül a kimaradó 10 percben az én fennmaradt kérésem teljesült

mi jó gyógynövény depr ellen?

hát persze a citromfű. hiszen a remotivban is az van, amim be is vált (csak a razagilin miatt álltam le vele, de visszatérek!)

J azt mondja inkább teát igyak citromfűból.... az az igazi..

ez harmonizál, de nyugtat is

jó mellé Cvitamin is, 2-300gr naponta

ja és lényeg a mozgás, levegőn, friss levegőn, mert ez emeli az O szintet a vérben (ezt tanusithatom, mér ah  csak egy napot itthon maradok, másnap muszáj kitörnöm....)


és napi 1,5 liter ásványviz- tisztán (nem gyümölcslé!)

- és szeptember 3-án találkozunk (most jó hosszú lesz a nyári szünet!) :(


ja, és végig behallatszott a kiállitóteremből a már koncerti fúvószene- kellemes volt!





2026. június 20., szombat

otthon

 anyunak nyitva volt a szive

ahogy az ajtaja is

mindenki előtt

még a koldust is

konyhájába beültette

megetetni

vacsorát bárki kapott

ha betévedt hozzánk

hol mindenki

otthon érezte  magát

pillanatok alatt


csak én nem tudtam

igazán otthon lenni

sehol soha


de mióta nincs

anyám

azóta különösen


hiszen ő volt

az otthon nekem


ha akkor 

nem is tudtam róla




öltözködési"gondok"

 sok ruhám (kacatom) van

lógnak (szép faragott szekrényeim oldalán is, eltakarva azt,l ányom bosszantására) mert nem férnek bele..(el kéne ajándékozni  kiselejtezni jórészüket)



azt vettem észre, hogy mindezek ellenére hajlpamos vagyok napokig (ha az időjárás változatlan) ugyanabban a göncben maradni

hm

lustaság?kényelem?

tán az is , hogy idővel a legtöbbel van valami bajom (ami az én változásaimban rejlik, mert nem csak az időét kell figyelembe venni, ráadásul ez állandósul))

l rövid ujjút már nem szivesen hordok (ne mondjam miért)

meg szeretem összehangolni a dolgokat (cipővel, táskával is, nomeg most jön a szalmakalapszezon, a mai (s tegnapi) drapp ruhámhoz se találtam köztük megfelelő árnyalatot)( igy nehéz....


node, sose legyen nagyobb bajom!