2026. június 23., kedd

modernség?

                  Arthur Rimbaud :"Il faut être absolument moderne"),

                  Somlyó György. Modernnek kell lenni mindensstül


mindig a múltban járok  

ahogy a jelrnben is

egyszerre -

modern lettem

életem végére

mindg is az voltam

ahogy meg is mondta

nelli  tanárnénim

anyámnak

első egyetemi évem után

ugye milyen modern lett(em)

igen. mindig is az volt(am)

CSAK a közvetlen környezetem

aki lehúzott volna

valami megszokottba



de most egyszerre lettem

ilyen és olyan és amolyan is

többdimenziós lény 

s mellette

senki


de ilyentájt 

ilyennek  kell lenni!


vegyes felvágott

 HÁT IGEN, MINDENKÉPP furcsa egyvelegbe keveredtem vasátnap

a múzeumban 



és a hagymaházban



a muzeumban úgy tűnt, hogy csak tiszta forrásból, volt mindeféle... népi

a hagymaházban viszont egy kommersz  s kissé fárasztó s fáradt ÉS ERŐLTETETT darab (ugyebár előjött  a jólismert sablon, én nem tudok nevetni azon amin mások) ráadásul a Rózsavölgyi szalonra méretezett helyszin felcserélve a jobb széllel.. hallhatatlan is volt. amúgy túl sokat nem nevettek a többiek sem (legfeljebb az elején azon a térfélen, tán csak illemből vagy zavarukban (?)

az időjárásban is volt egy kis egyveleg: napos hőség után borulás esővel fenyegetés (haza is rohantam ernyőért , s végül nem is esett, tán épp ezért...


még ilyet!! Véletlen mellé ütöttem és bejelentkezett az AL ekképp:

AI-alapú áttekintés:

A hőség és a tömeg miatt érthető a Kallós-kiállítás közelebbi megtekintésének elhalasztása. A beszámoló alapján a tárlat és a táncos programok a múzeumi éj hangulatos részét képezik. További részleteket az aliz-napok.blogspot.com oldalon olvashat.


IGAZ, hát akkor irom illetve rakok fel fotókat legalább:
elég sokra rá is kerültem (nem tudom, hogy kedvenc operatőtöm jüvoltából-e  ja nem , mert az egyiken épp előttem ül) átmenetileg









ahol állunk annak az a háttere, hogy Kallós is meghalt pár éve, de mai friss hirként olvastam én is hogy a magyar néptánc doajenje Timár Sándor 96 éves korában elhúnyt. SZ Zsuzsát is tanithatta, nomeg az én két (akkor még )kis unokaaöcsém is annakidején hozzájártak néptáncolni (tán a Százszorszép együttesben...)

a kiállitó falról ezt még leolvastam , (met a napon többet tényleg nem lehetett , ez lenyelődött a szövegben) hogy a magyar népdalok és néptánc ismerete mennyire fontos

Lenne, hát ami a népdalokat illeti nincs lemaradásom (Békéstarhoson tanult mat-fiz szakos osztályfőnököm rengeteg népdalt énekeltetett velünk...(és juliskázott :)
a néptánccal kicsit adós vagyok (Lányomat épp SZ Zsuzsa tanitotta rá a Bartókban általánosban
én csak egy hetedikes képpel dicsekedhetek, a Szt István téri iskola Hófehérke előadásában voltunk betét tánc (egy francia négyes mellett) vagy nem is tudom, lehet hogy a Csipkerózsikában(?)





2026. június 22., hétfő

junius 20

 múzeumi éj van, de csak egy programon veszek részt, a Kallós Z kiállitáson kis forgatós táncosokkal tarkitva

aztán vacillálok , 7re szinházjegyem van félre téve menjek-e, de olyan bizonytalan minden, itt , most., értéktárak...de a vetités nem is tudom hol, hogy , jelzem SZ ZS-nek a múzeumigazgatónak, h valószinű elmegyek a szinházba inkább... nem esik neki jól, főleg az hogy junius 20ra tesz a Hagymahz egy szinházi előadást 

junius 20? no, nekem ez anyu születésnapját jelenti, mondom is

a mellette ülő tévéignő meg is kérdi hány éves (lenne), hirtelen nem is tudom, számszerint .de azt igen, hogy 120 még nem és igy szoktuk mondani bis 120...tehát ez szerint még élhetne is....

aztán utána számolok,. 118!i

(hát éppenséggel szinházba se kéne mennem!)

most van a leghosszabb éjszaka! ez stimmel....




2026. június 21., vasárnap

Timi verse a Litera-turán


 



VERS

Túri Tímea
Ezen a képen nincsenek apák
Ezen a képen csak nők hunyorognak,
kezükben kisbabák, a férfiak dolgoznak,
harcolnak, vagy csak éppen ők készítették
ezt a képet. A tavasz első napja van a téren,
és ezt a tavaszt most mindenki nagyon akarja.
Az anyák itt a téren nem tudják egymás nevét,
de mindent tudnak a másik gyerekéről:
hogy hányszor alszanak, és hol tartanak
a hozzátáplálásban. Ezen a képen béke van.
Neked sincs miért félned, mert itt vagy,
és a kép a kezedben: nézd, a kisbabák fel
fognak nőni. Ahogy te is felnőttél,
és ezért tudod, hogy a legtöbb, amit tehetsz,
hogy megkönnyíted nekik, hogy majd elhagyjanak.
*
TURI TÍMEA (Makó, 1984. október 4.) magyar költő, író, újságíró.

NEM VALAMI TÁJÉKOZOTT A lITERA-TURA, T. MÁR SOKKAL INKÁBB FŐSZERKESZTŐ MINT ÜJSÁGIRÓ PL :) és a vers fölé se hosszú úval kéne irni a vezetéknevét

A VERS TÖBB ÉVES ÉS AZ iRODALMI jELEN A FORRÁS

és lassan felnő az unokám :) (és igen, máris 13 és fél évesen nagyon önálló... s ez nem is lehet véletlen, fentiek szerint)

A VERS VALÓSZINŰ napi AKTAULITÁSA MIATT KERÜLT FEL - MERTHOGY APÁK NAPJA VAN

Szabados Árpád monumentális gyerekképei

 már a kiállitásmegnyitó előtti nap láthattam Sz Á óriásképeit, melyeket a Magyar Nemzeti Bank jóvoltából idéntől birtokolhat a múzeumunk




be kell vallanom, nem nyerte el a tetszésemet, meg le is kötötte  a zenepróba, illetve a rendetlenségtől, a sok széktől, gyerektől, hangzavartól is nem tudhattak érvényesülni

most kimentem az erkélyre is,  és onnan benézve elámultam

sőt már bent is a két sor székberendezés mellett

hiába... túl nagyok ezek a képek, kell hozzájuk a nagy szabad tér...



olybá tűntek mint a gyerekalkotások





de hát SZ A  - ha jól emlékszem - foglalkozott gyerekek képzőművészeti fejlesztésével. Valószinűleg hathattak egymásra, jó estben oda-vissza

később ezt meg is erősitette König emeritus rektor a GYIK műhellyel





makói vonatkozása is van a legelső grafikai művésztelepünk tagjaként 

lehet h a kiállitásnyitó emberünk se nagyon volt megelégedve e  képekkel, bár nyilván nem mondta

de azt kihangsúlyozta, hogy ezek csak mozzanatok a nagy  életmű- folyamban

és tájékozódjunk (jobb hiján neten..egyéb műveiről is főleg a rajzait dicsérte (az én emlékezetemben is ezek motoszkálnak)



a megnyitóbeszédből amúgy sajnos nem sokat láttam - hallottam elállták a kilátásomat.,,

a képeket még megnéztem,de nem feledkeztem meg a finom pogácsáról sem

s még időben elviharzottam, nehogy túl egyem magam belőle...(de azért egy pár beszélgetésre , eszmecserére is volt alkalmam - az is kell....




Timi könyvhete pár plusz képen

 Timi ki se látszott a könyvhéten (a könyvekből)

találtam még néhény képet a neten róla (is)

lám:










műzli kis fúvószenével

 elsőnek értem jókorán a ktárba, bepakoltam törzshelyemre a táskám és kimentem a kiállitóterembe, ahol próba zajlott a későbbi fúvós zeneiskolai koncertre, piciktól kicsikig,  no volt egy-két kamasz is...

meglepett, hogy milyen szépen, tisztán játszottak, szinte mind, s milyen kedves, figyelmes hozzáértéssel instruálta néha őket tanárnőjük, aki kisért is zongorán...

annyira belefeledkeztem az élménybe, hogy le is késtem a műzlimet, már tele volt a terem, de szerencsére a helyem üresen maradt...






ételekről volt szó, most magnézium után főleg a Kalciumokról...de a lényeg itt is a MOZGÁS volt.

aero, tehát levegőn (de ez nyitott ablak vagy az erkély is lehet (hallom , igaz-e? hogy a covid alatt valaki lefutotta a maratonit...itt... vajon hány napig, és nem szédült?)

no, magas a Ca tartalma a hüvelyeseknek, bab, borsó, magvak, (dió, mogyoró, szezám), alma, (jól mossuk meg, szappannal(?) tojás

calcividet ajánlja J.. egy időben szedtem, majd visszatérek, mert most Béres óriási tablettám van otthon, amit nem szeretek (tudok) nyeldesni


ebből hetente 4-5 elég, bő vizzel, . és séta előtt, mert igy jobb a beépülése

no és a tejtermékek mégis csak

(kár hogy nem birom a tejet(?)


a szénsavtól itt is jobb óvakodni, mert rontja a beépülést

erős fűszereket se fogyasszunk!


rákérdeztem, h ugye csontritkulásra jó a Ca. IGEN! De a porcoknak is...annak épitőanyaga, meg az izomzatnak

ja, és Ca bevétel körül egy óráig ne vegyünk be semmi mást



és a görögdinnye is Ca t tartalmaz


..

szó  volt még a káliumról

ami jó a szivizomzatra (csak túlzásba nem jó vinni, bár az élelemben nincs túlzás, viszont mikor a terhességem elején infuzióban azt adták, rosszul állitották be, túl gyorsan csöpögött belém, rosszul lettem, ha Kné nem szól egy ápolónak nem is tudom mi lett volna velem (velünk!) - örök hála neki)


banánon kivül a paradicsomban is van kálium!

fügében , datolyába (jutott eszembe nagyanyám Hollandiából küldött finom préselt datolyái dobozokban!)

ja, és még a császárszalonnában is van kálium- anyu hogy szerette!

és egyáltalán módjával de hasznos az állati zsir! nem csak a növényi olajat kéne használni


--- végül a kimaradó 10 percben az én fennmaradt kérésem teljesült

mi jó gyógynövény depr ellen?

hát persze a citromfű. hiszen a remotivban is az van, amim be is vált (csak a razagilin miatt álltam le vele, de visszatérek!)

J azt mondja inkább teát igyak citromfűból.... az az igazi..

ez harmonizál, de nyugtat is

jó mellé Cvitamin is, 2-300gr naponta

ja és lényeg a mozgás, levegőn, friss levegőn, mert ez emeli az O szintet a vérben (ezt tanusithatom, mér ah  csak egy napot itthon maradok, másnap muszáj kitörnöm....)


és napi 1,5 liter ásványviz- tisztán (nem gyümölcslé!)

- és szeptember 3-án találkozunk (most jó hosszú lesz a nyári szünet!) :(


ja, és végig behallatszott a kiállitóteremből a már koncerti fúvószene- kellemes volt!