2026. június 27., szombat

pipák

 ha elérsz valamit

jól van, pipa

nem is örülsz

csak mész t


hová?


egy újabb pipáig

mig aztán kialszanak

a pipák


s sötét lesz

2026. június 26., péntek

legvégül...

 legvégül kisimul minden

tán még a ráncok is

de ne siettesd

jó gyűrödni is


előtte

2026. június 25., csütörtök

holokauszt - bibliográfia

 holokauszt

https://aliz-napok.blogspot.com/2020/04/holokauszt-csaladirtasa-csaladfa-urok.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2026/06/bonyhadi-baranyok.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2026/06/guttmann-tulelok.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2022/04/a-holokauszt-aldozatainak-emleknapja.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2025/04/emleknapunk-delmagyarban.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2023/02/lowinger-nagyapa-testvere-albert.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2024/11/holokauszt-tulelo.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2026/06/a-bonyhadi-baranyok-sorsa.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2026/06/a-bonyhadi-baranyok-sorsa.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2021/06/emlekuket-megorzi-szeretet-2011.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2024/06/kinek-nem-valo-holokauszt.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2023/06/bekefi-gyorgy-festomuvesz.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2021/06/ideje-az-emlekezesnek-2007.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2021/01/egyszer-se.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2020/03/bak-soma-fiai-dr-bak-robert.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2019/01/emleknap.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2025/04/veguk-kihagytam.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2026/06/a-sokk-utan.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2024/08/ideje-feledesnek.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2024/08/ideje-feledesnek.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2019/07/kesei-konferencia-deportalasrol.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2014/04/a-70-eve-iskolapadbol-elhurcoltak-es.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2020/02/a-nevek-dala.html

https://aliz-napok.blogspot.com/2024/04/tallozo-arrol.html








2026. június 24., szerda

gyerekek a holokausztban

 az jutott eszembe

most , hogy megint esedékes a holokausztra deportálásokra, végső vonatokra (marhavagonokra!) emlékezés

hogy kb annyi idősen (azaz fiatalon) (kb 13? évesen olvastam (faltam) Anne Frank naplóját, mint amilyen ő volt. megrendülve és csodálattal

és alig annyi idős (ill fiatal) volt az unokanővérem, Dóra (11 kb) akivel együtt deportáltak bennünket még a szegedi téglagyárból (fürdetett egy lavorban- mesélte, én még másfél éves se voltam akkor)

az unokám meg most 13 és fél......

mikor egy-két éve vendégségben voltak nála , azt mondta, hogy főleg a holokausztról beszéltek

erre én: nem kellett volna...


nem neki való a holokauszt


miért? az unokatestvéremnek az volt?! Anne Franknak az volt?! - igy lányom

mi szerencsére s több szerencsés véletlen folytán megmenekültünk


holnap Dóra beszél a vhelyi zsinagógában (azóta megtörtént, nagy sikerrel, hogy úgy mondjam, meg is hivták egy pesti zsinagógába, a rabbijaÍ)

28-án meg én beszélek a szegediben... most állitom össze (farigcsálom le ) mondanivalómat...



főleg a gyerekáldozatokról terveztem

hogy soha többé ne legyen ilyen, még csak hasonló sem!

és soha ne feledjük őket


bár Annének sikerült is ez a vágya (tragikusan) - emlékezünk rá, személyesen, a naplója révén

ami örök mementó! és ragyogó irásmű....(csak nagyon rossz a befejezetlen vége)






istennel álmodtam

 ISTENNEL ÁLMODTAM

(én kicsi, ő Nagy)

csak ketten voltunk

(komolyan beszélgettünk)

de semmi fakszni

"Én és te" - mindörökre

ahogy Buber már megirta...

abszolut kétely

 ha kételkedsz a kételkedésben is

8AZ AGNOSZTICIZMUS NETOVÁBBJA)

2026. június 23., kedd

modernség?

                  Arthur Rimbaud :"Il faut être absolument moderne"),

                  Somlyó György. Modernnek kell lenni mindensstül


mindig a múltban járok  

ahogy a jelrnben is

söt olykor a jövőbe

egyszerre -

modern lettem

életem végére

mindg is az voltam

ahogy meg is mondta

nelli  tanárnénim

anyámnak

első egyetemi évem után

ugye milyen modern lett(em)

igen. mindig is az volt(am)

CSAK a közvetlen környezetem

aki lehúzott volna

valami megszokottba



de most egyszerre lettem

ilyen és olyan és amolyan is

többdimenziós lény 

s mellette

senki


de ilyentájt 

ilyennek  kell lenni!