2026. június 24., szerda

gyerekek a holokausztban

 az jutott eszembe

most , hogy megint esedékes a holokausztra deportálásokra, végső vonatokra (marhavagonokra!) emlékezés

hogy kb annyi idősen (azaz fiatalon) (kb 13? évesen olvastam (faltam) Anne Frank naplóját, mint amilyen ő volt. megrendülve és csodálattal

és alig annyi idős (ill fiatal) volt az unokanővérem, Dóra (11 kb) akivel együtt deportáltak bennünket még a szegedi téglagyárból (fürdetett egy lavorban- mesélte, én még másfél éves se voltam akkor)

az unokám meg most 13 és fél......

mikor egy-két éve vendégségben voltak nála , azt mondta, hogy főleg a holokausztról beszéltek

erre én: nem kellett volna...


nem neki való a holokauszt


miért? az unokatestvéremnek az volt?! Anne Franknak az volt?! - igy lányom

mi szerencsére s több szerencsés véletlen folytán megmenekültünk


holnap Dóra beszél a vhelyi zsinagógában (azóta megtörtént, nagy sikerrel, hogy úgy mondjam, meg is hivták egy pesti zsinagógába, a rabbijaÍ)

28-án meg én beszélek a szegediben... most állitom össze (farigcsálom le ) mondanivalómat...



főleg a gyerekáldozatokról terveztem

hogy soha többé ne legyen ilyen, még csak hasonló sem!

és soha ne feledjük őket


bár Annének sikerült is ez a vágya (tragikusan) - emlékezünk rá, személyesen, a naplója révén

ami örök mementó! és ragyogó irásmű....(csak nagyon rossz a befejezetlen vége)






istennel álmodtam

 ISTENNEL ÁLMODTAM

(én kicsi, ő Nagy)

csak ketten voltunk

(komolyan beszélgettünk)

de semmi fakszni

"Én és te" - mindörökre

ahogy Buber már megirta...

abszolut kétely

 ha kételkedsz a kételkedésben is

8AZ AGNOSZTICIZMUS NETOVÁBBJA)

2026. június 23., kedd

modernség?

                  Arthur Rimbaud :"Il faut être absolument moderne"),

                  Somlyó György. Modernnek kell lenni mindensstül


mindig a múltban járok  

ahogy a jelrnben is

söt olykor a jövőbe

egyszerre -

modern lettem

életem végére

mindg is az voltam

ahogy meg is mondta

nelli  tanárnénim

anyámnak

első egyetemi évem után

ugye milyen modern lett(em)

igen. mindig is az volt(am)

CSAK a közvetlen környezetem

aki lehúzott volna

valami megszokottba



de most egyszerre lettem

ilyen és olyan és amolyan is

többdimenziós lény 

s mellette

senki


de ilyentájt 

ilyennek  kell lenni!


vegyes felvágott

 HÁT IGEN, MINDENKÉPP furcsa egyvelegbe keveredtem vasátnap

a múzeumban 



és a hagymaházban



a muzeumban úgy tűnt, hogy csak tiszta forrásból, volt mindeféle... népi

a hagymaházban viszont egy kommersz  s kissé fárasztó s fáradt ÉS ERŐLTETETT darab (ugyebár előjött  a jólismert sablon, én nem tudok nevetni azon amin mások) ráadásul a Rózsavölgyi szalonra méretezett helyszin felcserélve a jobb széllel.. hallhatatlan is volt. amúgy túl sokat nem nevettek a többiek sem (legfeljebb az elején azon a térfélen, tán csak illemből vagy zavarukban (?)

az időjárásban is volt egy kis egyveleg: napos hőség után borulás esővel fenyegetés (haza is rohantam ernyőért , s végül nem is esett, tán épp ezért...


még ilyet!! Véletlen mellé ütöttem és bejelentkezett az AL ekképp:

AI-alapú áttekintés:

A hőség és a tömeg miatt érthető a Kallós-kiállítás közelebbi megtekintésének elhalasztása. A beszámoló alapján a tárlat és a táncos programok a múzeumi éj hangulatos részét képezik. További részleteket az aliz-napok.blogspot.com oldalon olvashat.

IGAZ, hát akkor irom illetve rakok fel fotókat legalább:
elég sokra rá is kerültem (nem tudom, hogy kedvenc operatőtöm jüvoltából-e  ja nem , mert az egyiken épp előttem ül) átmenetileg










ahol állunk annak az a háttere, hogy Kallós is meghalt pár éve, de mai friss hirként olvastam én is hogy a magyar néptánc doajenje Timár Sándor 96 éves korában elhúnyt. SZ Zsuzsát is tanithatta, nomeg az én két (akkor még )kis unokaaöcsém is annakidején hozzájártak néptáncolni (tán a Százszorszép együttesben...)

a kiállitó falról ezt még leolvastam , (met a napon többet tényleg nem lehetett , ez lenyelődött a szövegben) hogy a magyar népdalok és néptánc ismerete mennyire fontos

Lenne, hát ami a népdalokat illeti nincs lemaradásom (Békéstarhoson tanult mat-fiz szakos osztályfőnököm rengeteg népdalt énekeltetett velünk...(és juliskázott :)
a néptánccal kicsit adós vagyok (Lányomat épp SZ Zsuzsa tanitotta rá a Bartókban általánosban
én csak egy hetedikes képpel dicsekedhetek, a Szt István téri iskola Hófehérke előadásában voltunk betét tánc (egy francia négyes mellett) vagy nem is tudom, lehet hogy a Csipkerózsikában(?)






2026. június 22., hétfő

junius 20

 múzeumi éj van, de csak egy programon veszek részt, a Kallós Z kiállitáson kis forgatós táncosokkal tarkitva

aztán vacillálok , 7re szinházjegyem van félre téve menjek-e, de olyan bizonytalan minden, itt , most., értéktárak...de a vetités nem is tudom hol, hogy , jelzem SZ ZS-nek a múzeumigazgatónak, h valószinű elmegyek a szinházba inkább... nem esik neki jól, főleg az hogy junius 20ra tesz a Hagymahz egy szinházi előadást 

junius 20? no, nekem ez anyu születésnapját jelenti, mondom is

a mellette ülő tévéignő meg is kérdi hány éves (lenne), hirtelen nem is tudom, számszerint .de azt igen, hogy 120 még nem és igy szoktuk mondani bis 120...tehát ez szerint még élhetne is....

aztán utána számolok,. 118!i

(hát éppenséggel szinházba se kéne mennem!)

most van a leghosszabb éjszaka! ez stimmel....




2026. június 21., vasárnap

Timi verse a Litera-turán


 



VERS

Túri Tímea
Ezen a képen nincsenek apák
Ezen a képen csak nők hunyorognak,
kezükben kisbabák, a férfiak dolgoznak,
harcolnak, vagy csak éppen ők készítették
ezt a képet. A tavasz első napja van a téren,
és ezt a tavaszt most mindenki nagyon akarja.
Az anyák itt a téren nem tudják egymás nevét,
de mindent tudnak a másik gyerekéről:
hogy hányszor alszanak, és hol tartanak
a hozzátáplálásban. Ezen a képen béke van.
Neked sincs miért félned, mert itt vagy,
és a kép a kezedben: nézd, a kisbabák fel
fognak nőni. Ahogy te is felnőttél,
és ezért tudod, hogy a legtöbb, amit tehetsz,
hogy megkönnyíted nekik, hogy majd elhagyjanak.
*
TURI TÍMEA (Makó, 1984. október 4.) magyar költő, író, újságíró.

NEM VALAMI TÁJÉKOZOTT A lITERA-TURA, T. MÁR SOKKAL INKÁBB FŐSZERKESZTŐ MINT ÜJSÁGIRÓ PL :) és a vers fölé se hosszú úval kéne irni a vezetéknevét

A VERS TÖBB ÉVES ÉS AZ iRODALMI jELEN A FORRÁS

és lassan felnő az unokám :) (és igen, máris 13 és fél évesen nagyon önálló... s ez nem is lehet véletlen, fentiek szerint)

A VERS VALÓSZINŰ napi AKTAULITÁSA MIATT KERÜLT FEL - MERTHOGY APÁK NAPJA VAN