2022. január 5., szerda

EBÉD A KORONÁBAN 2009 JAN 5


A Koronában ebédeltünk, lányommal:

ez ritka alkalom, most is csak azért történhetett meg, mert utunkba esett, illetve zárva volt az Ételbár amit mi inkább Tejivónak hivunk, mert hogy az is, de ez az elnevezés inkább reggelikre vonatkozik. Lányom szerint (is) ott jól főznek, lehet választani,  és önkiszolgáló, a Koronában viszont nem szeret enni, mert azt mondja, nem jól főznek ott, és a pincérek mindig rászólnak, ha a második főzelék, hogy vegye ki a leveses tányérból a kanalat, mer szüksége lesz rá. Ez aztán a figyelmesség és  "elegancia"! Én viszont úgy vagyok vele, hogy akármilyen rosszul főznek, akármilyen familiárisok a pincérek, a Korona nekem a Korona, Makó  mindig is legelegánsabb étterme, ahova  ezer emlék fűz. (Persze az is igaz, hogy emlékekkel nem lehet jól lakni, ámbár én olykor képes vagyok erre, sőt.)

Valójában  majdnem itt nőttem fel. Anyukám itt dolgozott, az emeleti irodahelyiségben, bérelszámolóként ill, és u.n. "blokkbontóként" - rengeteget , szinte éjjel-nappal, ha jól emlékszem 640 Ft havi bérért - amíg birta. Bár emlékszem, egyszer kapott egy jutalomkönyvet is : Petőfi Sándor összes verseit két aranyozott feliratos barna vászonkötésben, azt irta bele a főnöke a "Csongrádmegyei Vendéglátóipari Vállalat" makói "területvezetője": "G.K-né Kartársőnek a pontos, lelkiismeretes, szorgalmas munkáért. Makó, 1953. december 24." Ezt valószínű egy karácsonyi ill. ahogy akkoriban nevezték: "Télapó " ünnepségen adhatták át, a Korona nagytermében, (azaz akkoriban a Koronának is más neve volt: Békeszálló) (ahol ma, némi átalakitás után, persze - ebédeltünk) a dátumból következtetve talán épp ezen a fotón látható ünnepségen, ahol minket , gyerekeket kaláccsal etettek, meg valami kakaófélével, ha jól emlékszem, a fotón épp azt majszolhatom,én elég illedelmesen, az asztalnál, tányérból, tördelve, (az előttem levő kis(ebb) gyerekek valamivel mohóbban, teljes óriási kalácsot markolgatva); a közelemben, mellettem meg anyukám áll , itt még elég derűsen és bizakodóan:



53-ban volt az emlékezetes angol-magyar focimeccs közvetités is, amit ugyanitt, egy rádió köré hajolva és zsúfolodva hallgattunk  végig, a 6:3-as eredményig, az ujjongásig. Még én is, pedig azóta nem is érdekel a fotball, azt hiszem, akkor se érdeklehetett, de egyszerűen nem lehetett kivonni magát senkinek abból a lázas izgalomból, ami övezte ezt a meccset, mint "hazafias-" vagy inkább "világeseményt", amiből szenzáció lett, "régi dicsőség"... és Szepesi lelkes hangját még most is fülemben hallom, ahogy akkor, ott, a rádió köré csoportosulva - szinte egyemberként , apraja-nagyja

Itt hegedültetett meg Anyu a nagyszerű és közkedvelt cigányprímás: "Fátyol Misi" előtt. Aki igazán tartózkodóan de nagyon kedvesen és figyelmesen hallgatta végig, ahogy eljátszottam neki Bellini Normájából azt az oldalnyi részletet, ami a Hegedűiskolámban volt,  s bár még nem tartottunk ott a tanárommal, de én már nagyon untam azt, amit gyakorolni kellett , igy előreugrottam, csak épp nem vettem észre az 1 bé előjegyzést , és úgy is játszottam el, más hangnemben.. ma se tudom, észrevette-e a jeles zenész, valószínű igen, de volt olyan finom és udvarias, hogy nem észrevételezte, csak mosolygott..., én meg azóta is szégyellem... Idén lenne 100 éves, és szobrot fog kapni erre az alkalomra a város, róla, épp a Korona elé állítják fel, aminek falán már ott az emléktábla, hogy itt hegedült évtizedekig, könnyet és mosolyt csalva az őt hallgatók arcára. -





Van  több emléktábla is az épület homlokzatán; Tömörkény István lakott itt vagy 3 évig, és itt alakult '37-ben a Márciusi Front is, küzdve a demokratikus átalakulásért egy József Attila emlékest emlékeként pedig Fejtő nem rég Párisban, elmondta, hogy milyen sokra becsülte az egyszerű makói  hagymatermelő embereket.

Itt voltak hangversenyek a diszteremben, itt hallottam először Kocsis Zoltánt zongorázni (még 20 éves se lehetett, - de a játéka érettebb volt, mint... most(?) (egyébként ő is "megdicsérte egy "Magyarország"beli nyilatkozatában a makói figyelmes, értő közönséget, itt hallottam -akkori barátját -Ránkit is; (Mensáros is itt ült a hallgatóság sorai közt); ugyanitt vannak újabban a Pulitzer emlékünnepségek, "Marosvidék" bemutatók, - ide jártam elsős, elfogódott gimnazistalányként tánciskolába, itt voltak a bálok, a híres-neves, matrózblúzos, feledhetetlen gimibáljaim. Érettségi bankettem. Az már az étteremben. Érettségi bankettek, ahol mint tanár/osztályfőnök vettem részt: 





aztán érettségi találkozók, ahol mint nyugdíjas tanár... idén nyáron is...

Ha rokonok jöttek, itt vacsoráztunk. Többnyire itt is szálltak meg. Amig még működött a szállodarész. Már évek óta nem. És nemigen járnak ide esténként szórakozni az emberek, már nem "zenés szórakozóhely" a Korona. Nem muzsikálnak benne Fátyolmisik sem. Főleg csak déli órákban esznek(eszünk) itt egy-egy menűt, tessék-lássék. Iztelen minden. A bérlő szabadulni is akar a Koronától. Pedig, hogy örültünk, amikor évek bezárása, roskadozása után, renoválták, újra megnyitották...



Talán, ha újra megnyitják majd a szállodai részt is, fellendül a Korona egykor pezsgő élete?

Nem hiszem...

Pedig micsoda "kávéházi élet" is lehetett itt! Az Espersit házban az egyik tárlóban van egy ceruzával írt cetli, amig mindig megállít, ez áll rajta: "A Koronába mentem. Kérem befűteni." -Gondolom , a Koronában már, eleve "meleg" volt... És talán jól is főztek...

.......

...mint  a szegedi Reneszánsz étteremben (?) ebéd utáni ebéd... mind elfogyott:



aliz2. :: 2009. jan. 5. 22:52 :: 24 komment :: Címkék: fotolanyomMAKO




 

5 megjegyzés:

  1. 1. pi:
    2009. 01. 07. 7:20
    Nálunk régen volt zsellérkaszinó polgári kaszinó és úri kaszinó. Mindenki megtalálhatta a maga körét, a maga társaságát a maga szubkultúráját. De csak a férfiak, a nők nem igazán látogatták ezeket a helyeket. "Ma tél van és csend és hó és halál", meg kocsma, meg diszkó. Meg szárnyaszegett kezdeményezések és közöny, igénytelenség.

    2. aliz2.:
    2009. 01. 07. 14:29
    ...node mi ez a "kaszt"rendszer a kaszinók sorában?
    (ámbátor épp elcsodálkoztam a Törömörkény emléktábla feliratán, ami szerint itt (mármint a Koronában) ismerte meg állítólag a "célszörű szögény emböröket" az író... (a Koroná-ban - úgy vélem - aligha...)

    a másik asszociációm meg a kommented kapcsán egy elég rosszízű beszólás a rendszerváltás környékéről, amikoris egy volt tanárom, majd kollegám, majd feölöttesem, egy tantestületi értekezleten azzal akarta ifjú, szerény (és szegény)a tanévnyitó értekezetre - jelzem kánikulában "horribile dictu" - RÖVIDnadrágban jövő pályakezdő és gyanútlan kollegánkat jobb belátásra birni öltözködés terén ,hogy: "...dehát nekünk olyan ifjakat kell itt nevelnünk, akik később -úri- kaszinókba fognak járni!" (hm: azóta is gondolkodom e mondat értelmezésén)
    amúgy Makón volt külön "úri kaszinó"szerűség (is) anno...
    onnan nemrégiben kötözött ki a bérlő Elektronics(miután felépítette új birodalmát)

    (változnak az idők... csak az emberek nem mindig jól reagálnak rá, pedig valójában ők is közreműködnek e változásokban...)

    3. Csefimi:
    2009. 01. 07. 16:33
    Közreműködnek?! Lehet nem jól látom, de ugye nélkülük nem megy.:)) Hankiss Elemértől olvasom 100 éves negatív rekordokat döntünk.:(( Lehet, hogy hajléktalan kaszinó is lesz?!

    4. aliz2.:
    2009. 01. 07. 17:45
    én csak azt akartam érzékeltetni, hogy a "változások" nem egészen tőlünk függetlenül zajlanak, mégha szeretnénk is úgy feltüntetni - különösen akkor, ha negativak ezek....

    milyen negativ rekordról ír az általam is nagyon kevelt Hankiss?!

    5. aliz2.:
    2009. 01. 07. 17:47
    a "hajléktalan kaszinó", ha "födelet" és meleget is jelenthet - nem rossz ötlet.., ha már - sajnos - vannak hajléktalanok, de úgy tudom, hogy általában a szállásaik nincsenek teljesen kihasználva

    6. pi:
    2009. 01. 07. 18:24
    Nemigazán tudom mit is csinálhattak az úri kaszinóban, csak azt, hogy ez az orvosok tanárok és nagyobb fölbirtokosok társadalmi életének színtere volt,.Én leginkább kávéház jellegűnek gondolom. Hogy mennyire kasztszerű volt? Valószínúleg az volt, csak az léphetett ki ebből a besorolásból, aki gyerekként a tanulás útjára lépett és elment egyetemre. Maj később visszajött tanítani a gimnáziumba, vagy gyógyítani. Az ilyen emberek mindig nagyobb tisztelettel néztek, mint egy "kasztbelire".
    Szerintem semmi nem változik, inkább csak más inerciarendszerből látjuk a dolgokat, hisz minden relatív.

    7. aliz2.:
    2009. 01. 07. 18:55
    "kasztrendszeren" azt értettem, hogy hierarchikusan 3féle kaszinóról írtál, társadalmi osztályok ill. rétegek szerint... (csefimi megtoldotta egy fiktiv, anakronisztikus negyedikkel...)

    8. aliz2.:
    2009. 01. 07. 18:57
    ...és nem a születési meghatározottságra gondoltam!

    9. pi:
    2009. 01. 07. 19:12
    Volt valamiféle kasztszerű tagolódás, de emellett tisztelték egymást. És nem volt átjárhatatlan, mint ahogy írtam, illetve a házasodásban sem volt ennyire merev határ. Koldusok akkor is jártak, és mindig kaptak valamit. És mindig így kértek: sose osztogassa. ÉS talán felosztották egymás között a házakat, mert mindig csak ugyanazok jártak. Évtizedekig.


    VálaszTörlés
  2. 10. Csefimi:
    2009. 01. 08. 12:31
    A hajléktalan szállókon a helyzet településenként változó. Egy közös van bennük, hogy Hankiss szavait használjam, mindenütt érvényes a „kaparj kurta, neked is jut” elv. Ami kezd megcsontosodni a társadalomban! Szép lelki közösség nem? Lehet, hogy a társadalomba is, már csak hálni jár a lélek? „Annak az esélye, hogy egy szegény gyerek polgári életpályára léphessen, ma szinte alacsonyabb, mint száz éve volt”. „Gazsó Ferenc vizsgálatai kimutatták, hogy például a Budapesti Műszaki Egyetemen voltak olyan évfolyamok, amelyikben egyetlenegy elsőgenerációs gyerek sem volt.” A teljes anyag (Kósa András; Hankiss Elemér: „Magyarország megalázott ország”) Nesze neked „társadalmi mobilitás”, amit Pi is részletez, hogy valamikor volt. Rendszer szemléletben tragikusabb a helyzet! Egy rendszer hatékonyságát, a tagjainak a tudatos cselekvése határozza meg, egyszóval annak függvénye. Elképesztő nem, hogy miket építettek a „több ezeréves kultúránkra”. Van képünk szembe menni vele, hogy nem sül le… Bátorság?!
    Azt írja az újság, új kaszinó alakul az otthonukban megfagyóknak „Itthon otthon fagyunk!”

    11. aliz2.:
    2009. 01. 08. 14:45
    ...borzasztó ez a hanyatlás szinte minden téren - szociális (emberi) szempontból biztos!

    12. Csefimi:
    2009. 01. 08. 14:52
    Még egy gondolatot Aliz asszociációjára, mert "Oly kor a miénk hol olykor mosolyra fakad a fájdalom Hogy kibírja". Már az 1950-es években bizonyították, hogy a társadalom legmeghatározóbb örökítő rétege a pedagógusréteg! Nyelvünk, mint a köz javára tevékenykedőket a köz szolgálatához kapcsolja. Szolgáltatásaikért közpénzből kapnak fizetést. A szolgálatnak "jelrendszerünkben" sorrendisége van. Nem részletezem, de a "Jót s jól!" elvét többször aláhúznám!

    13. Tyria:
    2009. 01. 08. 14:59
    Nagyon-nagyon szeretek régi képeket nézegetni. Sok-sok dolgot fel lehet fedezni közben. A sokgyerekes képen csak úgy élnek a masnik! Rövid haj, vagy hosszú, elöl vagy hátul de ott virít a masnira kötött szalag!

    Másik képen: melletted a fiatalember úgy hasonlít nekem valakire! Érdekes, egy szép, fiatal lányra! ;-)

    14. aliz2.:
    2009. 01. 08. 16:31
    igen, a masnik!,nekem is feltűntek utólag, de milyen idétlenek - nem? ráadásul az én befont hajamban még funkciótlan is, csak "disz" - milyen gondosan szét is van húzva...
    a másik képen a "fiatalember" a férjem, később megszületett gyermekem apja! a lányunk ráhasonlit (és ő is egy "szép, fiatal lány" - nemde? :)

    15. aliz2.:
    2009. 01. 08. 16:32
    ...vagy egyre gondolunk?! :)) (most esett le...! :)) pedig ott a ;) jel is!
    és milyen figyelmes vagy és jó szemed van!nahát... ;)

    16. Tyria:
    2009. 01. 08. 19:46
    Igen, rögtön kiszúrtam! :-) Nagyon hasonlít! A képet látva egyből lánykád arca ugrott be!

    17. aliz2.:
    2009. 01. 08. 20:03
    amikor megszületett, mikor először megláttam, a legelső gondolatom az volt, hogy "tiszta apja"... (még ő mondta, hogy azért valamit rám is hasonlít - a szája körül. )
    A hangunk viszont szinte teljesen megegyezik - telefonban mindig össze is kevernek bennünket! :)


    VálaszTörlés
  3. 18. akimoto:
    2009. 01. 09. 18:26
    Lányod, mintha tündérkaszinóban szomorkodna. Az én kislányomnék ezt a kiszámolót mondogatták:
    "Ó,ó,ó, tündérkaszinó,
    akire jut a százkettő,
    az lesz a fogó.
    Kettő, tizenkettő, huszonkettő..."
    Találkozunk a tündérkaszinóban!

    19. aliz2.:
    2009. 01. 09. 19:38
    csak két oka lehetett a szomorkodásra:
    tényleg iztelen volt a kaja (mint jeleztem a bejegyzésben)
    de a főok valószínű az, hogy utálja, ha fotózom (én meg imádok fotózni, főleg őt :)

    a szegedi Reneszánsz étteremben megújrázta az ebédet, én meg a fotózást, azon bizony vidámabb, és a tányér is teljesen kiüresedett előtte:)

    (csak fenti okokból ezt a képet már nem tettem fel,-ehhez is külön engedély kellett - ill. a bejegyzést is másfelé vittem el)

    de egy "tündérkaszinóbeli" találkozásban benne vagyok! :)

    20. akimoto:
    2009. 01. 09. 19:56
    Amikor mindketten ugyanazon a napon utazunk Szegedre, egyeztetjük. :)

    21. aliz2.:
    2009. 01. 09. 20:38
    Jó, de ez a "tündérkaszinó" Makón van:)
    (bár Szegeden is van egy "Korona")

    22. akimoto:
    2009. 01. 09. 20:56
    Rendben. Amint jobban fűtenek az égiek,megbeszéljük. :))

    23. aliz2.:
    2009. 01. 09. 21:45
    :)
    most éppen nagyon hűtenek! :(

    24. aliz2.:
    2009. 01. 11. 17:11
    feltettem a(makói)ebéd utáni (szegedi)ebéd utáni képet!
    könnyű felfedezni a különbséget!("mindmegette"! és mosoly:)

    VálaszTörlés
  4. Gonda Julia
    ..és megint zárva!

    Hirsch Manyi Maria
    Juli a kepen fenn Mezo Rozsi neni az orosz tanarno ( en nagyon szerettem, azthiszem O is engem)

    Gonda Julia
    ö nincs ott, miért is lenne, anyukám van ott---ahogy a szövegben utalok is rá...vagy kit vélsz Rózsi néninek , neki a Koronához nem volt köze... itt az ottani dolgozók és gyerekei vannak (igy Anyukám és én is pl)

    VálaszTörlés
  5. Hirsch Manyi Maria
    a fennti kepen kozepen az a sovany no az anyukad? Nem igy emlekszem ra

    Gonda Julia
    azt nem mondanám, hogy "sovány"..csinos, karcsú , egy kosztűmkabátban, szép tartásban,. de semmiképpsem .nézhető Mező Rózsi néninek (l. ..Anyukám itt dolgozott, az emeleti irodahelyiségben, bérelszámolóként ill, és u.n. "blokkbontóként" - rengeteget , szinte éjjel-nappal, ha jól emlékszem 640 Ft havi bérért - amíg birta. Bár emlékszem, egyszer kapott egy jutalomkönyvet is : Petőfi Sándor összes verseit két aranyozott feliratos barna vászonkötésben, s azt írta bele a főnöke a "Csongrádmegyei Vendéglátóipari Vállalat" makói "területvezetője": "G.K-né Kartársőnek a pontos, lelkiismeretes, szorgalmas munkáért. Makó, 1953. december 24." Ezt valószínű egy karácsonyi ill. ahogy akkoriban nevezték: "Télapó " ünnepségen adhatták át, a Korona nagytermében, (azaz akkoriban a Koronának is más neve volt: Békeszálló) (ahol ma, némi átalakitás után, persze - ebédeltünk) a dátumból következtetve talán épp azon a fotón látható ünnepségen, ahol minket , gyerekeket kaláccsal etettek, meg valami kakaófélével, ha jól emlékszem, a fotón épp azt majszolhatom,én elég illedelmesen, az asztalnál, tányérból, tördelve, (az előttem levő kis(ebb) gyerekek valamivel mohóbban, teljes óriási kalácsot markolgatva); a közelemben, mellettem meg anyukám áll , itt még elég derűsen és bizakodóan..."

    Hirsch Manyi Maria
    igen igen elolvastsm az irasod de valahogy mas volt talan en idosebb korara emlekszem anyukadra\

    Gonda Julia
    )--53-ban ő se volt idős, mi meg kislányok ( . feltettem az egész képet, tanulmányozd. )

    Gonda Julia
    az irásból egyértelműen kiderül az is, hogy 1953-as felvétel





    VálaszTörlés