2025. április 21., hétfő

apai örökség

 ezt az írást a dokumentumaimban találtam (ne vesszen el, felrakom ide (is))

(már nem tudom, mikor, milyen alkalomból készült,  valami megadott témára, ami kapóra jött...



Az én örökségem nehéz


Nem is tudtam róluk sokáig…


Azaz, de





Apámnak volt egy kis fekete kockás notesze, tele volt írva apró betűkkel írott szöveggel, és mindenféle matematikai képlettel. Némely rész át is volt húzva. Átlósan, kétszer. Nem értettem. Még írni se tudtam De ceruza volt a kezemben, és én is áthúztam más részeket ugyanúgy...egy idő után tudni se lehetett mit húzott át az apám, s mit én


Apámat nem kérhettem meg hogy eligazítson. Apámat nem kérhettem meg semmire. Vártuk, vártuk, sokáig, hogy „visszatér” a bori munkaszolgálatból, de hiába, nem tért….


Volt egy igazolványképe is a notesz mellett, azt annyira féltettem, hogy végül is nem tudom, hova rejtettem, nyoma veszett….


Aztán 18 éves koromban kaptam a postán egy paksamétát ,szalaggal átkötve:

a gimnáziumi bizonyítványok, egyetemi jogi leckekönyv , egy Délibáb, valami dalverseny győzelemről volt benne szó meg a kotta, és főleg egy nagy füzet, 60 oldal, tanulmány A logika értelme, többfejezetes


Kiderült, hogy annak előzménye, piszkozata volt abban a régi noteszban


Most, hogy nagykorú lettem, elküldte a nagymamám Hollandiából (ahol élt) , hogy most már én vigyázzak rá


Nekikezdtem olvasni, de szinte érthetetlen magasságokkal volt szövegezve, Kantra hivatkozott pl., de éreztem, hogy valami nagyon fontos dolog van a kezemben… ezt adta oda az apám öccsének a pályaudvaron, mielőtt felszállt a munkaszolgálatba vivő, végzetes vonatra. A logika értelmét…


A tanulmány lényegét azért megértettem, a 4 logikai alaptörvény, visszavonva, illetve visszavezetve egyetlenegy törvényre, az ellentmondás törvényére, nincs más törvény, ez az élet alapja… És mindez bebizonyítva, a logika, a matematikai logika szabályai szerint…


És a végén a mindent átölelő paradoxon : „Ha Istennek minden hatalmában áll, kivéve a logikai törvények megsértését, úgy Istennek minden hatalmában áll, kivétel nélkül.”


Aztán hallottam, valami Goethe esszéről, amit gimnazista korában irt, s megjelent a Nyugatban, 17 éves korában… 1924-ben… megszereztem az egyetemi könyvtárból, Szegeden, megvolt… meglett…. Egy Goethe monográfiáról szólt, kiviláglott belőle ez a mondat, meg is jegyeztem:

Pedig szép az, mikor éteri finom eszme van földiesen józan ízű szavakba rejtve.”


(Ez egy kritikai megjegyzés után jött, amivel elégedetlen volt az adott monográfiában, bár azt A Goethe könyvnek tartotta. („Merev elveket nem szögez le Gundolf. Ennek megvan az a haszna, hogy a változatos, mozgalmas életet nem hamisítja meg erőszakosan rászabott fogalmi szisztémával, de viszont sohasem éri el azt a plasztikai erőt, mely a gondolat komplexitását egyszerű, kemény, tömör formákba ötvözi. „)


És eleve: „átfogóan gondolkodó irodalomhistorikusoknak, és esztétikusoknak való hős Goethe, akinek életében minden emberihez volt valami köze” )



Évek teltek el, és kiderült valahogy, ekkor már volt google, hogy írt ám ő ugyancsak gimnazista korban Thomas Mann Varázshegyéről is tanulmányt, amit szakirodalomként ajánlottak a mostani gimnazistáknak, jószerivel fiatalabb volt náluk, mikor írta… Megdöbbentett az a kritikai (filozófiai) megközelítés, ahogy bírálja Thomas Mannt :


A szógondolatos írás egyik érdekes kóresetével van itt dolgunk. Azzal, amelyet valami nem eléggé szabatos szubtilitás, bizonytalan elvontság tesz. Hát lehetséges, hogy a pontosság nagy stílus művésze ne legyen a legpontosabb gondolkodó is? Így van. Összetéveszt szavakat dolgokkal; ….Kedvetlenítő mozzanatok nem hiányoznak a nagy írók olvasása közben.”

Kicsit rosszul is esett a dolog, mert egyik kedvenc regényem volt, egyetemista koromban, a kollégiumban, szinte nem jöttem le az emeletes ágyamról, 3 napig, míg azt olvastam „elvarázsolva”




Apámat 37 éves korban megölték.


Nem is ismertem,


Csonka az öröksége is..


De tudok róla és kötelez.


Ő jogot végzett jogász apja kívánságára, pedig (bölcsész), tanár szeretett volna lenni (át is járt a bölcsészkarra, ( látom az indexeben a Négyessy rovatot…)


Én bölcsész lettem, a magyar irodalom és nyelv tanára…


(de oersze bölcsészként is,  , a nyomában se járok!)








2 megjegyzés:

  1. Annyira fájdalmas érzés ez... Az értelmetlenül-kegyetlenül befejezetlen sorsok fájdalma. Mennyi, de mennyi pótolhatatlan eredmény, siker, felfedezés és újító gondolat veszett el. 😥🖤

    VálaszTörlés