A nap és így a fesztivál emblematikus záróbeszélgetése Esterházy Péter új interjúkötetét járja körül. A szerző most lenne 75 éves, a Magvető Kiadó ezen alkalomból készített kötetet régi beszélgetésiből, interjúiból Pál Sándor Attila és Turi Tímea szerkesztői munkájával. A Vanni van kronologikus sorrendben halad a legelsőtől a legutolsó interjúig, a köztes időszakból tizenhét kiemelkedő beszélgetést tematizálva.
Pál Sándor Attila mielőtt megkereste volna a kiadót, mind a százhatvan fellelhető Esterházy-beszélgetést végigböngészte,
ebből készített egy szűkített változatot, amiből aztán végül megmaradt a kötetben szereplő tizenkilenc interjú.
Turi a címadás kapcsán megosztja a nézőkkel, hogy a Vanni van ugyan egy létező interjú címe (Zilahy Péter – Kalligram folyóirat), de a beszélgetés során sem a kérdezőtől, sem a válaszadótól nem hangzott el ténylegesen a szóösszetétel. Ennek ellenére a szerkesztéskor úgy érezték, hogy annyira jellemző és kifejező fordulat ez, hogy jó eséllyel mindenkinek Esterházy fog róla eszébe jutni. Emellett kiemelt hangsúlyt fektettek a kötet összeállításakor arra, hogy az akár belépőolvasmányként is szolgálhasson Esterházyhoz, akinek az életműve egyébként is úgy van megalkotva, hogy az bárhonnan elkezdhető. A későbbiekben a beszélgetők hangsúlyozzák, hogy az Esterházy-beszélgetéseknek olyan ethosza van, ami 2025-ből visszatekintve különös erővel bír, amikor Turi elmondása szerint már nincs olyan, hogy a nyilvánosság, hanem a helyét átvette a számtalan párhuzamos közbeszéd.
A szerkesztő szerint a beszélgetésekben mintha központi kérdésként vonulna fel a szabadság mibenlétének a kérdése.
Szerinte erre Esterházy komoly feladatot kijelölő választ ad: a szabadság nem egy állapot, hanem egy folytonos munka, amit ki kell vívni és meg kell őrizni. Ennek kapcsán felmerül az „örök dilemma” az író kapcsán, hogy a nyilvánosság számos különböző szerepet várt el tőle, amelyekben külön-külön próbálták megszólaltatni. Az interjúk időrendi végigolvasása során kiderült, hogy Esterházy ebben fokozatosan ismerte ki magát és találta meg azt a beszédmódot, ami elsősorban nem a rákényszeríteni akart, hanem a saját maga által helyesnek érzett szereppel tudott integráns maradni.
A saját részt, a gondolkodást nem lehet és szabad megspórolni,
az olvasónak magának kell kialakítania a saját véleményét. A beszélgetés után a látogatók megélénkült szélben indulnak el hazafelé, újonnan beszerzett kötetekkel a zsebükben, telítve a három napnyi, élő irodalmi impulzusoktól. Én a 26-os busz helyett a sétát választom a Margit-hídi négyeshatos megállóig, ahonnan hasonló elégedettséggel indulok el én is hazafelé.
Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál, 3. nap, Budapest, Kristály Színtér, 2025. április 6.
A borítófotót Hinsenkamp-Fekete Celesztina készítette.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése