A Holman-effektus. Turi Tímea és az #életamagvetőben.
Mi a közös Grecsó Krisztiánban, Szvoren Edinában és Mándy Ivánban? A kérdés korántsem kézenfekvő. De a szerkesztő láthatatlan munkájának egyik nagy adománya, amikor a maga szórakoztatására közös motívumokat talál a különböző kéziratokban.
Grecsó Krisztián Apám üzent című kéziratát még tavasszal olvastam először. A regény fontos témája a kitörés lehetősége: ami nem sikerül az apának, az sikerül egy Holman Endre nevű szereplőnek, akiről – a fikció jóhiszeműsége – sokáig azt gondoltam, kitalált szereplő. Ám amikor a regényben bemutatják a Herkulesfürdői emlék című filmet az ő főszereplésével, rájöttem, hogy vissza kell lapoznom és utánaolvasom: Holman valóban létezik, színészként tűnt fel, majd később urológus professzor lett.
Pár héttel később olvastam a Kérődző Kronoszt Szvoren Edinától, ahol az egyik szereplő Holman Endre álnevet használ: ekkor már forró nyomon éreztem magam, rögtön rá is kérdeztem, honnan ez az álnév: de Szvoren Edina nem a valóságból kölcsönözte ezt a nevet, hanem Mándy Ivántól. Vagyis itt épphogy valódinak gondoltam a kitaláltat. A nyomozás ekkor azonban már kiterjedt, és a végleges Szvoren-írásba már a „valódi” Holman orvosi sikere is bekerült.
Vajon mi köze van egymáshoz a „valódi” Holman Endrének és a Mándy által kitaláltnak? Mindenféle elméletek barkácsolása után be kellett ismernem: filológiailag valószínűleg semmi. Viszont magával ragadó, hogy Mándynál épp egy kísértet kapja ezt a nevet: „Köztünk vagy, Holman Endre”, így próbálják idézni a szellemet. Én meg mindenesetre ez óta a kaland óta hívom a különböző kéziratok fantomhasonlóságait Holman-effektusnak.
Fotó: Herkulesfürdői emlék
A dologban a legszebb, hogy én (a fenti irás szerzőjének az anyja) személyesen is ismertem Holman Endrét, még SZentesről (a diákszinjátszás révén... ) Persze lányom erről mitsem tudott. Pesig megspórolhatott vona vele sokmindent. Node igy szép az élet, illetve a szerkesztői munka! :)
VálaszTörlés