2025. február 6., csütörtök

apám egyetemessége

 jut ezsembe (miután azt álmodtam, hogy valakiról, akiről nyilvánvaló, nem is tagadja,"kiderítik" fondorlatos mdon, hogy zsidó) (egyébként a valóságban dijazott  könyvei is vannak, a holokausztról, amit átélt), L. P. )

Nos, apám nem emlitette, fennmaradt irásaiban a "zsidó" szót ill zsidóságát ,aminek végül is "köszönhette" halálát, meggyilkolását...

Thomas Mannról, Goetheről irt (még gimista korában) esszéket (A Nyugatba) (Ők nem votak zsidók - egyetemes nagyságok)

És 60 oldalas filozófiai tanulmányában: A logika értelmében,  (hol gyakran Kantot emliti)  - sem -szerepel ez a szó  - ..

viszont a tanulmány zárómondatában, igen, Isten...kit mindenek fölé emelt, még szeretett tárgya, a logika fölé is, (ami semmit se ér... Istennel szemben ... hm)...

igy fogalmazta meg:

"„Ha Istennek minden hatalmában áll, kivéve a logikai törvények megsértését, úgy Istennek minden hatalmában áll, kivétel nélkül.”

( a loguika nem oszt nem szoroz, de vajon igaz-e az alaptétel... 

- az mindenestre , úgy látszik, (a tanulmány megirása után) nem állt hatalmába, hogy meggátolja a borzalmas történteket...)

(Mindensetre nagyon elgondolkodtat, hogy apámról anyu  sokat mesélt kedvenc neveket is, kedvenc iróit, költőit, zeneszerzőit... de semmi "zsidó" vonatkozása nem volt a történeteinek, még az emlitett neveknek sem   (Joyce, Villon, Wagner, Verdi...stb) 

valóban a "zsidókérdés" nem a zsidók problémája volt sose, mások tették azzá... egyáltalán mások tették jelenvalóvá...

Mit is írt sorstársa, Radnóti (Komlósnak)? ". A zsidóságom „életproblé­mám", mert azzá tették a körülmények, a törvények, a világ. Kényszerből probléma.Különben magyar költő vagyok."..

. Egyetemes, emberi értékeket képviseltek, egy embertelen korban.



"



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése