igen, tudtam, hogy ott a helyem, a botlatóköveknél, meg az emlékjelnél is, többszörösen, (a holokauszt nemzetközi emléknapján)
s mégsem tudtam, hogy hol a helyem,...
egy osztályt hivtak a botlató kövekhez, a Juhász Gyula református gimnázium harmadikosait, az önkormányzat (és Hagymaház) szervezésében , (s mint most olvasom, a Mazsike felkérésére) , U. Zsolt kalauzolásával (egyébként ő írta a meghivót, nekem meg az un zsidó közösség vezetőjének, ami már nem is nagyon van, de ő nem reagált)
én rosszul éreztem volna magam, ha nem megyek el, és nem mondom, hogy rosszul éreztem magam ott, de ambivalensen, nagyon...
***
míg vártuk a polgármesterasszonyt, leültem a helyszinnel (az ügyvédi munkaközösség kapuja előtt) szomszédos kávézó terasza egy székére, igy a hházi szervezők, meg a médiások elé-közé keveredtem, de aztán át, az osztályhoz a diákokhoz húzódtam...
a szervezők, meg a media úgyis jóizűen trécseltek
Zs beszélt, a botlatókövek keletkezésének történetéről, majd konkrétan arról a (Vidor), családról kikre emlékeztünk,
mutatott egy családi fotót is róluk (négyen voltak, szerencsére ketten túlélők...élő leszármazottakkal, ..)
mikor a fehér rózsákat átadták a szervezők, Zs-nek és a pm asszonynak , utóbbi egy ötlettel, kedvesen felajánlotta nekem, köszönettel helyeztem el a botlatókő mellé a rózsát:::.
de a Bérpalotánál már igyekeztem beolvadni a gyerekek "tömegébe"
itt volt egy kissé kellemetlen epizód, mikor Zs azt mondta hogy Fried Ármin volt az a zsidó orvos akitől József Attila kapott kabátot, észrevette rajtam, hogy "nem egészen úgy volt".. bár én is sokáig azt hittem, (egykori magyar tanárnőm nyomán is), a makóiak szeretik ezt hinni... de ki tudja,ki volt az az orvos,s az És ben irt is visszhangomra nemleges választ Sz Gy egykori tanárom az egyetemről) (Strasshofban viszont , mikor megkérdezték, ki beteg, mert őket majd szanatóriumba viszik. (hm. valójában Auschwitzba), már rosszat sejthettek, mikor a cipőjüket levették a lábukről (a rabbi Kecskemáti Árminnal együtt)
az emlékjelnél, leültem egy padra,(mellettem Fried Ármin fotója)...
és mécsest is kaptam O Nórától, (a hagymaházi mindenesttő)? azt is "örömmel" helyeztem el, már ha örömről egyáltalán beszélnem lehet - ilyenkor mindig apámra gondolok, aki "nem tért vissza" s igy egyszerre érezhetem magam szinte második generációsnak a saját túlélésemen túl* , amit viszont többnyire jótékony felejtés burkol (egy-két évesen)
elballagtunk az EÖTVÖS UTCÁBA, a MONTAG HÁZ ELÉ , akinek története igazán megrázott:
Zs, majd a polgármesterasszony is zárszavában szépen elmondta,
hogy mimindent köszönhet a város az egykori makói zsidóknak, fellendülést... hogy az ország első 10 városában benne volt Makó, a kis Jeruzsalem, a Maros-parti Konstantinápoly...a zsidó mecénásoknak köszöhetően is... (drága -templom- és oskolalapitó - Löwinger nagyapám...)
Mára már alig maradtak. (-tunk)
Egyedül, árván a túloldalon elslattyogtam.
Még leültem az ortodox templom elé...
*A MI GENERACIONK MÁSFELEDIK AZ ANGOL SZAKIRODALOMBAN. (egyszerre túlélő és áldozat gyermeke)
VálaszTörléskorhatártalanul
Törlésinnen is lehettek ambivalens érzéseim: egyszerre voltam/vagyok tőlélő és áldozat gyereke (súlyos teher)
VálaszTörlés
VálaszTörlésÉva Barócziné Jantos
Az utolsó előtti mondatod nagyon szíven ütött...
Éva Barócziné Jantos
Gonda Julia Nem lepett meg, de szíven ütött.... a túloldal és a slattyogás... ugyanis egyedül Te voltál ott, aki a borzalmat át is élte. .. és nem számít, hogy hány évesen...
Gonda Julia
Éva Barócziné Jantos értem, értem! Szandekos volt:)...az nem számított!! (Ott) de nem csak átéltem,az apám el is vesztettem!
Éva Barócziné Jantos
Gonda Julia Igen, tudom.