2024. december 4., szerda

ó, a középkor

 MIVEL ELHALASZTÓDOTT ( EGYÉB FONTOS ELFOGLALTSÁG MIATT irodalmi körünk) sikerült elmennem G Kati soros művészet (bútor?) történeti előadására...ELŐTTE HAZASZADTAM A KTÁRBÓL, KIS ROSSZULLÉTFÉLÉM MIATT, de szerencsére az is rendeződött. időben, igaz,  már az első sorban nem jutott hely, de jól láttam a másodikból is ,egy résen), mert hogy állandóan fotózom is a tetsző kivetitett képeket, 




mi most nem volt olyan sok, templomok, templomok, templomok, lévén a középkor a téma ((Á ROMÁN, GÓTIKUS)






ENGEM KISSÉ LEHANGOLT ennek monotóniája, a gót templomok, mind egyformáknak tűntek KIKÉVE AZ OLASZOKAT, AHOL NEM IS NAGYON ÉRVÉNYESÜLT A MAGASBA IVELÉS, INKÁBB CSAK A ROMÁN BOLTIVEK SOKASÁGÁT LÁTTAM)


végül meg, aktualitásként? - az ujjávarázsoslt Notre Dame-ot, modern megoldásokkal





hiába a múlt, elmúlt...


ja, és ezek a fránya bútorok, még mindig nagyon kezdetlegesek, szekrény pl még csak két egymásra rakott láda, a székek meg idétlenek, magas üléseikkel

ja és megdöbbentett az is, hatalmas, díszes templomokat, várakat, udvarházakat látva, hogy a többség sárkunyhókban él!

---

mintha előadónk is örömmel fedezné fel előjeleit néhol a közelgő reneszánsznak, én is azt várom, ha minden jól alakul, még arra az előadásra is el tudok menni, ha csak nem messzebbre?) de jut eszembe, tényleg el kéne utaznom,  mert akkoriban lesz új/régi rokonom könyvbemutatója Pesten, amit elkezdtem olvasni, igazán megrázó élmény máris...arra fel kéne mennem, hiv is...

2024. december 3., kedd

szomorúságÍ?

 a verseim milyen szomorúak ! 

de nem annyira én magam...


tán mert  az írás mélyről jön

s igazabb


mint mi van

Kulin Borbála: ...csak szeretek

 Miről mond le egy költő, ha a formáról lemond? Egyrészt a ritmus, a rímek, a hangzás és a szövegkép esztétikájáról. Másrészt az alaktan jelentéshordozó többletéről. Hozok egy tetszőleges-tetszetős példát. Arany János Mátyás anyja című balladája hatsoros, karcsú strófákból áll, de ha gondolatban átszerkesztjük a sorokat, kitűnik: felező tizenketteseket tördelt kisebb elemekre a poétika, amely formai sajátosság a címszereplő megtört, törődött lelkére, avagy lélegzetvételeinek szaggatottságára olvasható vissza: „Szilágyi / Örzsébet / Levelét megirta; / Szerelmes / Könnyével / Azt is telesirta.”

A modern világlírában meghatározóvá vált szabadvers azonban csak látszólag forma nélküli alakulat. Szabadsága a kötött verselés klasszikus hagyományaitól eloldja ugyan, ám saját kompozíciós rendet hoz létre, magára szabott formanyelvet érvényesít. Kulin Borbála első verseskönyvének költeményei is jelentős részben ilyenek: menet közben alkotják meg törvényeiket. Mégpedig egyensúlyos színvonalon.

A kötet főbb erényei üstöllést lajstromozhatók. Ilyen a szerkezeti, szerkesztési arányosság. Az emlékezetes sorok, főként zárlattájékon. A köznapi lét érzelmi rétegzettségének ábrázolása. A kiérlelt, egységes tónus és stílus; a saját hang – a saját dilemmákhoz. Vagy a képalkotási biztonság, mely a versbéli jelenetezést elemeli a gyalogos valóságtól.

A női hangütés és nézőpont (melynek iróniától érintettebb változata például Turi Tímea költészetében jelenik meg, szarkasztikusabb-nyersebb módozatai Kiss Judit Ágnestől ismerősek, elégikusabb válfaja pedig Imre Flóránál tapasztalható) végig meghatározza a szólamok és pászták irányát. 

A kötet fölirata a Nem vagyok költő című vers nyitósorábólszármazik: „Nem vagyok költő, csak szeretek kávézókba járni." Ez az önlefokozó mértéktartás, a kontextus leválván, már nem érzékelhető a borítón; a kivágat ellenben középpontba vonja a szeretet minőségét, s előrevetíti a bátran személyes poétikát.

Karcsú kötet, de több színt gyűjt egybe. Van vers, mely epikus tisztasággal beszéli el magát; van, amelyik tárgyias-klasszikus formakultúrát testesít meg; s akad epigrammatikus kisszerkezet is. Mindez öt ciklusban, melyek a gyermekkor élményvilágától (a nyelv emlékezetétől) családi bevésődéseken és társkapcsolati problémákon át utazások, külhoni tapasztalások rendjéig és művészi, női, anyai önmeghatározás-próbákig terjesztik ki tárgyi mezejüket.

Egy helyütt az emlékezetes főnévi igenévi megoldás („eltörődni”) élesíti ki a válságtudatos önismereti-identitáspoétikai hajlamot: „…gyűjts erőt – hideg lesz, de jobb eltörődni. / Részvét homályosít csempére, tükörre. / Új arcodra figyelj. A többit töröld le” (Zuhany). Másutt találkozunk szentenciába foglalt érzékiséggel: „Reped a szerelem, ha megérik” (Minden szakadásban) éppúgy, mint a melankolikus kétértelműség higgadt vákuumával: „Olyan közel kerültünk egymáshoz, / hogy közöttünk már semmi sincsen” (Ahol el se kezdtük). E sűrített nyelvi térben a gondviselő figyelmességből is axiómás következtetés bomlik ki: „Lelkemre, kisfiam, ne lépj olyan közel! / Ami őriz, ami vár, egyformán mozdulatlan” (Pinceablak); az úti létmód bonyolultságáról könnyeden komoly Illyés-allúzió tájékoztat: „Így repülünk, négy nap múlva, haza a magasban” (Haza, a magasban); s jellemző, hogy az antropológiai dac is szójátékos alakot ölt: „Nem kell, hogy megválts, csak válts engem valóra!” (Azon az éjszakán) Végül hadd emeljem ki a Kecskebúcsúztató című verset. Túlvilágra nyíló érzékenységével, kompassiós létbizalmával Tóth Krisztina ikonikus Kutyájának szellemi-szemléleti ellenpontjaként olvashatjuk.

Ismerünk a kortárs irodalomból jeles lírikusokat, akik nem huszonévesen debütáltak verseskötettel; költőket, akik nem költőként indultak. Ki tanári, ki tudósi, ki szerkesztői-műfordítói pályaívet gazdagított – többé-kevésbé váratlanul – poétikai megjelenéssel. Gondoljunk csak Bánfai Zsolt, Falcsik Mari, Fischer Mária (1937–2012), Leveles Ibolya vagy Vörös Viktória költészetére. Kulin Borbála is irodalomtörténészi, kritikusi és szerkesztői névjegyét toldotta meg költői ranggal; sokunk örömére.

Kulin Borbála: …csak szeretek, Magyar Napló Kiadó – FOKUSZ Egyesület, Budapest, 2022.

Fotó: Magyar Napló Kiadó – FOKUSZ Egyesület

Magyar Kurír

***

fentebb egy ismeretlen név kötetéről recenzió, két dolog miatt rakom fel:

azaz a cim is érdekes! s azonosulható

de lányom neve miatt találtam rá egyáltalán a google on:


"A női hangütés és nézőpont (melynek iróniától érintettebb változata például Turi Tímea költészetében jelenik meg, " - nem első esdet, hogy hivatkoznak Timi költészete női hangvételére, illetve létható hogy hat kortárs költőkre..."


A másik a költő mondata, a kávézókról, hova szeret járni, holott nem költő

Nos, én is nagyon szeretek kávézókba járni, s én se titulálom magam költőnek (több okkal is mint ő, hiszen neki most legalább megjelent ez a kötete:)

Amúgy szompatikus hogy nem tartja magát kötőnek (mégse, bár amikor ezt írta, akkor még nem volt kötete :)

Felkeltette az érdeklődésem, el fogom olvasni!

Ja, a kötetcim is nagyon szimpatikus! Én is...(,,,csak szeretek)  (meg még Antigone)

Turi Sándorné?

utánam siet a könyvtárban, - miközben tartok haza felé, (nem érzem túl jól magam), - egy nő...sose láttam... 

azt kérdi lázasan, hogy én vagyok a Turi Sndorné?

mondom, Turiné (sose voltam Sándorné), amúgy meg  a lánykori nevem használom, gyakorlatilag, többnyire (igy még nem aposztrofáltak..)

de hát kiderül, hogy Turi Sándor  volt az osztályfönöke!

az MTH-ban?

igen

(tudom, hogy tanított, de nagyon rövid ideig)

a nő örül, hogy lát, még ilyet, biztos szerethették a férjem...

(ki akkor még nem volt a férjem...) (és már rég nem...)





2024. december 1., vasárnap

a belső hang

 kérdi egy ismerősöm, hogy jól vagyok-e a szívemmel (arra gyanakszom , hogy  egy régebbi versem maradhatott meg benne, ahol azt írtam hogy a szívem ugrál - röviden)

mondom az már elmúlt, pár napig volt, amúgy hullámzok.

föl-le..

hát ezt meg kell szokni - mondja bólogatva

mit?

hát a hullámzást...

ó, a szívem , ritmusa gyerekkorom óta szabálytalan.- igy én,-  legyintve nagyképűen (utálom, mikor veséznek, mert magamat kigúnyolom, ha kell stb... minden értelemben)de azt különösen nem birom, ha versemet infonak dolgozzák fel , rólam...elvurgalizálva

mondom azért "megnyugtatásul", hogy én figyelek "rám" és szót is fogadok magamnak...

figyelsz a "belső hangra"?!

na ez a kenetteli spiritualis hang is irritál, lecsapok, "bel-ső hang?!"- én inkább úgy mondanám, azt csinálom mindig, amihez kedvem van...

****

hát, kibirhatatlan vagyok újabban! :)

(mondja most a "belső hangom" ?)

csoda a Hagymaházban

 Csoda Milánóban, jutott eszembe a  nevezetes , régi , olasz film címe

ha már filmről van szó

alig fértem be a Hagymaházba (a makói moziba), a pénztár előtt embertömeg kigyózik, a bejárati ajtóig,   mi van itt? mozijegyre várnának?

igen

ilyen se volt még!

általában magányosam ülök a makói mozi nézőterén, (nagyon ritkán, mert nem adnak jó filmeket) de mindig a kezemen meg tudnám számolni, hányan vagyunk

most viszont tényleg csoda történt. Csoda Makó ban---




be se állok a sorba, majd a végén kérek egy jegyet, bár rosszul számolok, mert elkezdik a filmvetitést, ha nem is azonnal, pontosan,  de mielőtt elfogynának a sorba állók


már nem is tudok beülni,csak az oldalsó pótszékre

de igy is jó, jut eszembe gyerekkoromban anyuval, mindig oldalülésen ültünk, az se torzított


a film tényleg remek

olyan sírós-nevetős, amit szeretek

megható, emberi

remek szinészekkel (Tenki, Lovas) (nem is  Udvaros a legjobb..

Futni mentek....

honism kör, novemberi

 a soros honismereti körünkön kis klubszobába szorultunk, mert a kiállitóterem hangversenyteremnek lett berendezve






engem eléggé bosszant az ügy, no nem, a klub bőven elég nekünk, meg előbb is volt jóval

viszont egybeesett a hagymaházbeli családkutatási előadássorozat 3. részével, a hangverseny, amire külön is meg voltam hiva - lévén személyes "ügyem" a már szegedi egyetemi zenészhallgató Mezei Józsi, ő adott hangversenyt, tanárával s egy lánnyal. Nagyon szÍvesen elmentem volna rá, de kiderült hogy a családkutatást most nem hagyhatom ki, hiszen Gombókról lesz szó, mint ősmakóiakról, s idejött feleségül a mágocsi Hönig Eszter aki ROKONOM! (ő is a szeniczei mártir leszármazottja, MágoCSRÓL, HOVA  épp a mártir ősünk kárpótlásaként kerültek a katolikus egyháztól mintegy kárpótlásként  kapott földbirtok tulajdonosaiként...na j) ezt nem hagyhattam ki, ezért előbb ott is hagytam a honismereti kört a karácsonyi megbeszéléssel (a Hiradó még mindig késik, egy éve irtam bele Gonda nagyapámról, a választójoggal kapcsolatban, záros időre...hm)


viszont két előadást is még élvezhettem


az első egy vhelyi nyugd tanárnőé volt, nyelvi, néprajzi jellegű, földrajzi nevek érdekességeiről



a másik 3 régi karácsonyi történet felolvasása, igazán megható emlékek, felolvasója el is érzékenyült rajtuk, sajnáltam...élvezetes, követhető volt a narrativa, ha nem is szintiszta irodalom) (nadehát mi is "életet kivánunk, valószinűt, nyerset" ahogy Ady irta Móricznak)



elgondolkodtatott, valamennyien mimindent, micsoda emlékeket hordozhatunk

csak becsülni való, aki le is irja, hát nem?